Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Úvěry na bydlení
Dobrý den,nikdo nám není schopný odpovědět,jak je to s predcasným splacenim uveru. Fixace 5 let,platnost smlouvy od 11.2018, chceme uver dopaltit z prodeje stavajiciho bytu za cca. 4 mesice. Vyse dluhu 4mil korun,uver sjednan prez sprostredkovatele Chytry Honza kteremu byla Raiffaizenbankou vyplacena provitze 60tis kc za sjednaní uveru. Co si bankadle noveho zakona muze narokovat ? Co provize tretí strane? dekuji Michal
Michal Hakkenberg
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, podmínky předčasného splacení jsou limitovány zákonem o spotřebitelských úvěrech a doplněním ČNB, tedy provize se nepočítá do účelně vynaložených nákladů, tedy ji nehradí klient při předčasném splacení. Výše sankce se řídí úvěrovou smlouvou a zákonem, při prodeji nemovitosti na níž je splácený úvěr 1 %, max. 50 000 Kč, ale úvěr musí být splácen alespoň 2 roky. Banka pak může přistoupit k sankci dle smlouvy, která může činit jednotky procent. Správně by měla inkasovat pouze účelně vynaložené náklady se správou úvěru, úkonem splacení a rezervací zdrojů. Sankce nesmí přesáhnout 200 000 Kč.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,po rozvodu jsem si našla přítele. Po společném bydlení v podnájmu jsme se rozhodli si postavit dům a vzít se. Zrovna končilo období 100% hypotéky. Já nebyla vyvazana z hypotéky s exmanzelem. Tak žádal sám a rodiči jeho rucili. Teď jsme manželé. Jakým způsobem být zapsána ve smlouvě o hypotéku? Manžel mě chce zabezpečit pro případ jeho smrti. Dekuji
Květa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z textu není jasné, zda jste s ex-manželem v nějaké úvěrové smlouvě, ale ani s přítelem. Tedy, pokud nebudete měnit banku a úvěrovou smlouvu, pouze se změní úroková sazba, pak není třeba řešit účastníky smlouvy, pokud se z ní nechcete vyvázat. Budete-li refinancovat, pak jako ex-manželka po rozdělení SJM nebudete v nové smlouvě figurovat. Pokud si s novým partnerem pořizujete bydlení na úvěr, pak musíte jako manželka tohoto partnera vstoupit do úvěru - je součástí SJM.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chci se zeptat. Je reálná možnost jako mladý pár v budoucnu s miminem získat úvěr nebo hypotéku v dnešní době na vlastní dům? Nejsme manželé, ale čekáme potomka. Já budu na mateřské a přítel - kamionista má plat 45 - 47 tis. čistého, ale na dietách atd... základ má necelých 16tis. a smlouvu na dobu neurčitou. V minulosti měl malý dluh u firmy T-mobile v insolvenci. Už je zaplaceno a chtěli by jsme požádat o výmaz z rejstříku. Zajímala by mě šance pro získání hypotéky, našetřit nějaké peníze pro doplacení by problém takový nebyl.
Drahomíra Fialková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z dostupných údajů nelze říci, zda by byl hypoteční úvěr schválen a v jaké výši. Dnes některé banky umí pracovat s příjmem z diet, nicméně negativní záznam v registrech dlužníků, popř. ukončované insolvenční řízení může být důvodem neschválení úvěru. Doporučuji oslovit finančního poradce, který má zkušenosti s poskytováním úvěrů v těchto specifických případech, popř., který je schopen zjistit tyto informace na základě vámi předložených podkladů, jak k příjmům, tak i k insolvenci.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,
brala jsem si úvěr na rekonstrukci domu a v době nezajištěného úvěru jsem měla trvalý pobyt v tomto domě.
Rozhodla jsem se koupit si byt a rozšířila účel nezajištěného úvěru o pořízení vlasntního bydlení. Trvalý pobyt mám stále ale v původním domě.
Mohu si z takového úvěru odečítat zaplacené úroky?
děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, správně byste měla mít v nemovitosti trvalé bydliště, být dlužníkem v úvěru a majitelem nemovitosti. V ostatních případech závisí na výkladu místně příslušného finančního úřadu, zda Vám takový odpočet akceptuje. Pokud byste uplatňovala pouze úroky z té části úvěru na nemovitost, kde v současné době bydlíte, nehledě na trvalé bydliště, pak i takovou variantu může FÚ akceptovat. Uplatnění úroků z obou nemovitostí zpravidla nepovoluje. Protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale daňového, informujte se na detaily u svého daňového poradce.
Úvěry na bydlení
Dobry den, platime spolu s manzelkou hypoteku (jsem spoludluzniky ve smlouve) na byt. V katastru vsak je ona jedina majitelka. Vzhledem k tomu ze manzelka v minulem roku nepracovala (byla na materskou) mam narok na vraceni dane z hypoteky i kdyz nejsem majitelem, ale blizka osoba majitelkou?

Predem dekuji
Robert
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vzhledem k tomu, že jste spoludlužníky, a máte-li na této adrese trvalé bydliště, pak můžete odečítat úroky z hypotéky od základu daně, protože vlastníkem je osoba v přímé linii a bydlení slouží pro Vaši potřebu. Samozřejmě, že konečné slovo má správce daně, resp. místně příslušný finanční úřad, ale na základě této argumentace by měl uplatnění odpočtu přijmout jako odůvodněné.
Úvěry na bydlení
Mam u CS dva sporicit ucty v hodnote 2,5 mil. kc a fondy v hodnote 1 mil. kc. Staci toto, abych si v 57 letech na 10 let vzala hypoteku 5 mil. kc. a rucila novym bytem 6 mil. kc, tkery chci koupit, a stavajicim bytem 5 mil. kc? A nemusela resit pravidelny prijem, nebo pouze minimalni 10 tisic kc mesicne? Dostanu hypoteku jen na zaklade vlastnich rezerv v CS a dvou nemovitosti? Dekuji
klara ricci
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel nestačí, protože pro banky je klíčová úvěruschopnost, která vychází z bonity, tj. i příjmů, na základě kterých může klient splácet. Nebudete splňovat ani jeden z parametrů DTI a DSTI, které banky musí sledovat dle doporučení ČNB. Rezervy můžete spotřebovat, proto banka musí prověřovat příjmy. Ani není jejím cílem uspokojovat své pohledávky případným prodejem nemovitosti. Cílem je inkasovat úroky z úvěru, který je dodatečně jištěný nemovitostí. Vzhledem k tomu, že výše rezerv neodpovídá kupní ceně bytu, nelze ani předpokládat, na základě příjmu, že budete schopna úvěr splatit.
Úvěry na bydlení
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Manžel si bral půjčku a já jsem spoluzadatelka. Nyní si moje dcera s přítelem chtějí vzít hypotéku na stavbu domů a chtějí jestli bych jim mohla ručit domem který je v mém vlastnictví. Proto bych se chtěla zeptat jestli je to možné?.Dekuji za odpověď.
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemovitost rodičů může sloužit jako zástava hypotečního úvěru dětí (a jejich partnerů), nicméně nesmí být zatížena jinými omezeními, jako např. věcné břemeno dožití, zástavní právo vůči jiné instituci či osobě apod. Znalecký posudek pak definuje, zda je nemovitost k zástavě vhodná, a to nejen svou cenou.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, koupil jsem dum s číslem popisným na hypotéku, na kterém probíhá rekonstrukce. Dům mi bude sloužit po rekonstrukci na rekreaci, ne na trvale bydlení. Lze odepisovat úroky z hypotéky?
Druhy dotaz. Bydlím v bytě přítelkyně, který jsme zrekonstruovali na me stavební spoření, kde čerpáme řádný úvěr. Nejsme svoji, ale máme zde trvale bydliště. Lze v tomto případě odepisovat úroky z úvěru? Děkuji Tomáš ( jsem zaměstnanec )
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud bydlení slouží k rekreaci a nemáte tam trvalé bydliště, pak Vám nepovolí finanční úřad uplatňovat odpočty úroků z účelového úvěru na bydlení. Chcete-li uplatňovat odpisy úroků z účelového úvěru na bydlení, pak můžete rekonstruovat nemovitost např. rodičů. Nemovitost partnerky patrně nebude finančním úřadem pro odpisy akceptována, i přestože tam máte trvalé bydliště, protože zhodnocujete nemovitost ve vlastnictví jiné osoby. Oblast daňového poradenství řeší daňový poradce, nikoli finanční, proto se pro detaily informujte u něj.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
s manželem jsme si chtěli vzít hypotéku na rekonstrukci nemovitosti a podepsali jsme tzv. předsmlouvu. Bohužel banka po nás požadovala dokumenty, které jsme nemohli dodat a proto jsme se rozhodli, že ostrou úvěrovou smlouvu nepodepíšeme. Hrozí nám za to nějaké pokuty.
děkuji za informaci
Martina Kmůchová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nepodepsání úvěrové smlouvy není nijak sankcionováno, max. by banka mohla požadovat účelně vynaložené náklady, např. za vyhotovení znaleckého posudku. S tímto byste ale měli být seznámeni při podpisu žádosti o úvěr, zda nějaký poplatek může vzniknout. Praxe je taková, že banky ani tyto náklady po klientech nepožadují.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
máme překlenovací úvěr od ČMSS, který končí ke konci tohoto roku. Zbývá doplatit 800 000 Kč. (naspořeno 700 000Kč) Refinancovali jsme u jiné banky, kde nám byl nabídnut výhodnější úrok. Smlouvu jsme již před rokem podepsali a začne běžet po převedení zástavního práva nemovitosti. Ale nyní máme možnost doplatit zbytek dluhu z vlastních zdrojů před refinancováním. Je to možné?
Úplně přesně nerozumím větě. "Povinnost uhradit nám náklady podle předchozí věty Vám nevznikne, bude-li úvěr splacen z jiných zdrojů
proto, že Vám neumožníme čerpání uvedeného souvisejícího úvěru, nebo za podmínek, za nichž by jinak bylo možné provést předčasnou splátku úvěru bez vzniku povinnosti hradit náklady vzniklé v souvislosti s jeho předčasným splacením." Děkuji - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte podepsanou novou úvěrovou smlouvu, pak ji musíte vyčerpat, jinak Vás čeká dle sazebníku banky poměrně velká sankce. U nového úvěru pak budete mít možnost každý rok zdarma splatit až 25 % výše úvěru. Informujte se na bance, kde jste si úvěrovou smlouvu sjednal pro další detaily.
Úvěry na bydlení
Dobry den,

Mam zažadano o hypoteku. Prešel jsem scoringem a odhad nemovitosti mam dany na supervizii. Muzete mi prosim poradit za jak dlouho se dozvim či mam hypoteku komplet schvalenou ?
Peter E.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, každá finanční instituce má svou metodiku. Zpravidla většina z nich má po doložení úplné úvěrové složky (tedy všech dokumentů včetně hotového znaleckého posudku) přibližně 5 pracovních dní na zpracování, některé až 20. Informujte se tedy na své bance, jak dlouho bude u ní probíhat schvalovací proces. 
Úvěry na bydlení
Dobrý den přeji chtěla bych se optat když máme hypotéku na rodinný dům cca 800 tisis v osobním vlastnictví a hypotéka nám bude končit cca za 5 let je možné si vzít další hypotéku u stejné banky například 600 tisíc na rekonstrukci poté co nám hypotéka skončí ?? Je to možné ( je to z důvodu obav aby nám na dům neskončili exekutoři se kterými má problémy bratr který má u nás trvale bydliště ) tak jestli je ta možnost když hypotéku řádně splácíme ? Že by nám ji dali ? Už jen aby dům byl ve vlastnictví banky pro náš klid..
Angela
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o další hypotéku můžete žádat na stejnou nemovitost pouze od stejného finančního ústavu, resp. na nemovitosti bude zástavní právo vůči dvěma úvěrům od stejné banky/stavební spořitelny. Není třeba při žádosti o nový úvěr čekat na konec fixačního období prvního úvěru. Je-li dostatečná zástavní hodnota nemovitosti, máte-li dostatečné příjmy (resp. bonitu) a zároveň řádně splácíte i jiné závazky, pak Vám ona instituce nebo finanční poradce propočítá, kolik je max. výše dalšího úvěru.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelem řešíme koupi RD domu. Hodnota nemovitosti kterou chceme koupit je 3.2 MLN, a však víme, že bude třeba rekonstrukce. 20% jako základ hypo máme, dále máme ještě finance na provizi RK a platbu dane z nabytí nemovtosti. Moje otázka je následující. lze si navýšit hypoteku bud o tyto dvě platby (daň a provize RK) aby nám prostředky v hotovosti zbyly, a nebo rovnou zažádat o navýšení hypoteku kvuli rekontrukci? Předem se omlouvám za dotaz, možná to ani není možné ten první případ navýšení (bylo mi to porazeno z RK) ale předpokládám, že navýšení kvuli rekonstrukci by jít mělo, spíš mi jde o to, zda je to možné ihned? V rámci odhadu pro tu hypoteku. Dekuji za odpoved.
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o výši úvěru rozhoduje tzv. LTV, tedy poměr výše úvěru a zástavní hodnoty nemovitosti vyplývající z odhadu. Jestliže máte 80% hypotéku, a tedy 20 % vlastních zdrojů, pak již nezbývá zástavní hodnota na výplatu provize RK (která by musela být mj. jako součást kupní ceny, nikoli uvedena jako provize) a stejně tak na výplatu daně z nabytí. Měl by Vám poradit Váš finanční poradce nebo bankéř, protože ti vědí, jaká je přesná situace, kolik vyšel znalecký posudek na cenu současnou a budoucí (po rekonstrukci). Nebo je řešení pro uchování vlastních zdrojů si vzít 90% hypotéku, ale zvýší se úroková sazba, tedy se úvěr prodraží.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné do zástavy k hypotečnímu úvěru dát nemovitost mého bývalého švagra,tudíž "osoba cizí", nebo to musí být nemovitost pouze osoby v přímé linii? Děkuji za odpověď. Pánková - otázka upravena poradcem
Petra Pánková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, zpravidla to možné není, měli by být vlastníky nemovitosti např. rodiče nebo děti. Informujte se na své bance, neboť o tom, kdo může vstoupit do úvěru a kdo může být zástavcem rozhoduje metodika dané banky.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, s přítelkyní jsme podepsali před měsícem hypoteční úvěr. Hypotéka je nastavena tak, že až začneme stavět, nakoupime nějaký materiál, tím se hypoteční úvěr tzv. spustí (tak je nastavena hypotéka)a začneme splácet. Jenže vzhledem k průtahům úředním je sice hypoteční úvěr podepsán, ale ještě se žádné splátky "nerozjely" jelikož jsme nic ještě nenakoupili. Po měsíci došlo k rozchodu a zajímalo by mě jak řešit odstoupení jednoho partnera od smlouvy, jestli je to možné. Děkuji - otázka upravena poradcem
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dle hypoteční smlouvy budete mít jistě závazek úvěr vyčerpat do konkrétního data. Na to dejte pozor, protože za nečerpání atd. banka může uplatnit nemalé sankce. Rozhodně nikdy nedoporučuji podepisovat úvěrovou smlouvu, pokud nejsou k dispozici veškerá povolení úřadů, která by výstavbu nebo rekonstrukci mohla zhatit. Bohužel, to na bankách neřeší, a dokonce to neřeší ani někteří zprostředkovatelé - hlavně, když je sjednán obchod, nehledě na následky. Pokud chcete z úvěrové smlouvy vyvázat jiného dlužníka, pak musíte mít dostatečnou bonitu dle propočtů banky, že jste schopen splácet úvěr sám. Tedy budete muset doložit příjmy, banka provede kontrolu všech závazků (registrů) a úvěr bude muset být přeschválen, nebo zamítnuto vypuštění dalšího dlužníka. S tímto jsou spojeny poplatky, zejm. změna úvěrové dokumentace - cena se v průměru pohybuje kolem 5 000 Kč.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, prosím Vás, řeším teď hypotéku 2 000 000 na rekonstrukci rodinného domu. Dokážete mi poradit, jestli je v dnešní době lepší fixace na 3roky,5let, nebo 10 let? Jestli se to dá nějak odhadnout? Mám návrh smlouvy s 3 lety a známý mi to vymlouvají. Tak si nejsem jistý. Děkuji za odpověď Radim
Radim
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, protože sazby stále rostou a s přelomem roku očekáváme, že budou v průměru kolem 3 % p.a. u delších fixací, doporučuji zvolit 5letou, max. 10letou fixaci. Další vývoj očekáváme ve smyslu růstu sazeb a ČNB nezahálí a žene sazby nahoru (aby mj. měla k dispozici nástroj monetární politiky a mohla v případě finanční krize sazby ovlivňovat směrem dolů). Vzhledem k tomu, že úvěr při prodeji můžete splatit max. se sankcí 1 %, max. 50 000 Kč, každý rok můžete splatit bez sankce až 25 % úvěru, pak delší fixace, rozumějte nad 5 let, jsou spíše výhodou. Pokud by přišla finanční krize, je reálné, že by opět centrální banky přistoupily ke snižování sazeb. Například od počátku krize 2008 sazby klesaly k minimu cca 8 let. Samozřejmě, že nelze očekávat, že by se scénář vyvíjel zcela stejně, protože nevíme, co budoucí krizi odstartuje, sazby na finančních trzích jsou pořád stále nízké (tedy by nebylo příliš kam klesat), ale lze se přinejmenším inspirovat.
Úvěry na bydlení
Dobrý večer.
Chci se zeptat, zda při refinancování hypotéky, může banka žádat podrobný výpis z účtu z posledních tří měsíců i přesto, že dostane potvrzení od zaměstnavatele o průměrném příjmu včetně čísla účtu, kam a z jakého účtu se příjem posílá. Potvrzení dále obsahuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Výpis z účtu mi přijde jako velmi soukromá věc. V opačném případě, zda můžu bance předložit jen část výpisu, kde je zřejmé, že mzda chodí na uvedený účet. Děkuji za info.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, může si vyžádat jakýkoli dokument, potvrzující, že mzdu skutečně pobíráte, a to např. i výpis z ČSSZ za předchozí zdaňovací období apod. Jelikož na získání úvěru není právní nárok, pak si banka může definovat takové podmínky, které ji přijdou nezbytné pro řádné ověření žadatele. Zpravidla banky pouhý výpis transakcí neakceptují, protože žadatel může záměrně zamlčovat transakce, na základě nichž by standardně banka úvěr neschválila. Těmito transakcemi mohou být např. i zápůjčky od třetích osob, které se v registrech dlužníků neuvádějí apod.
Úvěry na bydlení
S přítelem nejsme manželé, na druzstevní byt jsme si museli vzít klasický uvěr. Abychom na něj dosáhli (nemělli jsme nic naspořeno,ani stavebko) přítel je zadatel a já spoluzadatel.
Avšak "majitelem" druzstevního bytu je JEN přítel. Já tedy sice splácím něco, co není moje a kdybychom se s přítelem rozešli, budu mít na krku dalích 20 let splátek.
Jak tohle vyresit? Lze mě vymazat? nebo sepsat nějakou smlouvu? Svatbu v planu nemame. - otázka upravena poradcem
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, na podobný dotaz jsem již odpovídal níže, a velmi podrobně. Je třeba si s přítelem sepsat smlouvu, kde si specifikujete účel vynaložených prostředků, aby bylo průkazné, z jakých zdrojů je úvěr hrazen. Doporučuji Vám navštívit právního zástupce a vše jasně definovat.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Prosím o radu.
Čekáme na schválení hypotéky, ale vše potřebne jsme už odevzdali a je to v jednáni na schvaleni uz třetí týden.
Co když ve schvalovací době, skončí člověk v zaměstnání? Děkuji s pozdravem Iva
Iva
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, žádost s veškerými dokumenty jste již podali a ty odpovídaly aktuálnímu stavu. Zpravidla se v potvrzení o příjmech uvádí, zda se nejedná o rozvázání pracovního poměru. Pokud byste práci pouze měnila a nastupovala do nové, kde bude zajištěn stejný nebo vyšší příjem, pak z etického hlediska je to v pořádku. Nicméně z formálního hlediska banky požadují dle obchodních podmínek nahlášení klientem změny, která by mohla ovlivnit rozhodování o schválení úvěru. Prostudujte si tedy obchodní podmínky a dle nich postupujte.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
moje maminka má hypotéku na dům. S manželem bychom chtěli stavět na její zahradě. A otázka zní, zda je možné z tý zahrady vyjmout hypoteku, protoze hodnota domu by uplne v pohode pokryla hypoteku. Hodnota domu je 4 miliony a mamince zbyva zaplatit 700 tis. Děkuji
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, o vyjmutí pozemku ze zástavy je nutné jednat s bankou, která má zástavní právo. Ta může, ale také nemusí, pozemek ze zástavy vyjmout. Je-li zástavní hodnota dostatečná a nebrání-li tomu jiné právní okolnosti (např. musí být pozemek rozdělen v katastru nemovitostí a zajištěn k němu přístup apod.), pak je pravděpodobné, že banka žádost na vynětí části pozemku schválí. Vše tedy konzultujte s danou bankou a jejím smluvním znalcem, který bude posuzovat vliv rozdělení na cenu nemovitosti.
Úvěry na bydlení
dobry den , jsem cesky obcan pracujici v zahranici (anglie) je mozne dostat hypoteku v cechach na dum neboli byt v cechach? predem dekuji.
rostislav drska
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, ano, ale české banky mají v tomto ohledu řadu omezení nebo požadavků. Každopádně, zastavovaná nemovitost musí být na území ČR, potvrzení o příjmech budete dodávat v angličtině - na to mají některé banky své cizojazyčné formuláře. Pokud budete muset dokládat jiné doklady ze zahraničí, pak budete dle výběru banky si muset zajistit autorizované překlady. Doporučuji raději toto řešit se zkušeným finančním poradcem, aby Vám vybral banku/banky, která bude na daný účel nejvhodnější.
Úvěry na bydlení
Dobry den,
resim hypoteku na byt. Mam 10% ceny bytu, banker mi poradil 80% hypoteku u "jeho" banky + dofinancovani 10% uverem ze stavebního spoření u jine banky + 10% me vlastni prostredky. Mam otazku, pro pripad, ze jeden techto dvou uveru bude schvalen, ale druhy nikoliv. Mohu pockat s podpisem uver. smluv az skutecne budou schvaleny obe zadosti? Mohu odmitnout/NEpodepsat smlouvu (bez pokuty/sankce) uz schvaleny uver, pokud mi nebude schvalen ten druhy?
Dekuji. - otázka upravena poradcem
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, rozhodně počkejte s podpisem na schválení druhého úvěru. Pokud by totiž nebyl schválen a vy jste neměl oněch 20 % vlastních zdrojů, a tedy nemohl úvěr čerpat, pak by vás čekaly vysoké sankce za nečerpání. Oněch 80 % LTV je ovšem závislých na výši zástavní hodnoty vyplývající ze znaleckého posudku. Je také možné, že tato výše nebude odpovídat výši kupní ceny, ale hodnota bude nižší. Pak nároky na vlastní zdroje stoupnou. Vezměte to v úvahu při řešení doplňkového úvěru. Za nepodepsání úvěrové smlouvy Vám žádná sankce nehrozí, banka by mohla pouze požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, např. za odhad, pokud jste jej měl k úvěru zdarma. Na tyto skutečnosti byste měl ale být na začátku jednání o úvěru prokazatelně upozorněn.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
nyní si zařizuji hypoteční úvěr. Navštívil jsem nejdříve nemovitost a po vyslechnutí všech podmínek a dohodě na ceně jsem zašel do banky. V bance jsem vše projednal a potvrdili mi, že na hypotéku dosáhnu a proto je nutné zaplatit rezervační poplatek u makléře. Poplatek (4% z ceny nemovitosti) jsem uhradil a pokračoval dále ve vyřizování hypotéky a papírování. Vše probíhalo dobře, ale po měsíci a půl jsem měl hovor z banky že nedosáhnu na hypotéku i když jsem byl ujištěný poradcem (se kterým jsme udělali návrh a výpočty pro dosažený hypotéky). Odhad dopadl dobře. Mám nějakou možnost obrany proti bance, kvůli které bych přišel o rezervační poplatek (4%)? Děkuji.
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na základě bonity, tedy propočtu dostatečnosti příjmů, nelze garantovat, že úvěr bude schválen. Pro schválení je nezbytné mít hotov znalecký posudek, úvěrové registry dlužníka, doloženou bonitu - příjmy (potvrzením zaměstnavatele, nebo dodáním daňového přiznání), návrh kupní smlouvy. To jsou základní věci, na základě nichž lze již usuzovat, zda bude úvěr schválen. Na získání úvěru nevzniká žádný právní nárok, tedy je třeba si toto podchytit již v seposivaných smlouvách, za jakých podmínek budete moci odstoupit, pokud Vám nebude schválen úvěr na financování. Bohužel, realitní kanceláře toto neřeší a rádi si v případě neschválení úvěru svou provizi nechají. Nyní je to na dohodě Vás a realitní kanceláře, resp. prodávajícího, zda z něčeho sleví. Banka k Vám neměla žádný právní závazek, a tedy lze předpokládat, že i přes možné pochybení zaměstnance banky, žádné odškodnení nemůžete obdržet, maximálně můžete trvat na potrestání onoho zaměstnance. Zbývá ještě řešení, že seženete spoludlužníka, který Vaši bonitu zlepší natolik, že bude dostatečná pro schválení úvěru. Pokud by se ale jednalo o zprostředkovatele, kterého Vám doporučila prokazatelně realitní kancelář, pak je tu možné právně napadnout celý postup, pokud by se podařilo prokázat, že se jednalo o úmyslné uvední v omyl pro získání provize za rezervaci. Takové kroky ale už konzultujte se svým právníkem.
Úvěry na bydlení
Dobry den, manzel zadal o hypoteku na pristavbu patra rodinneho domu. Dum patri manzelovi. Ja jsem vexena jako spoluzadatel a kvuli me manzelovi hypoteku zamitli. Mame tuseni proc, driv nez jsme se poznali mela jsem pujcku u providentu, a nesplacela jsem radne. Pujcka je uz neco malo pres celkove zaplacena. A bylo nam receno , ze pokud podepiseme pred notarem smlouvu , ze mi tu nic nepatri ( coz je pravda) a ze si nemuzu nic narokovat, tak ze by mohli hypoteku manzelovi dat, tak bych se chtela zeptat jestli se to da takhle vyresit. Mockrat dekuji Iveta
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, údaje o splácení jsou v úvěrových registrech zaznamenány až 5 let. Pokud jste špatně splácela, pak je tato informace z registrů zřejmá za dané období. Jako manželé máte povinnost vstupovat do společného závazku nerozdílně. V takovém případě může banka apod. zamítnout hypotéku díky delikvenci jednoho z manželů. Řešením je rozdělení společného jmění manželů (SJM), jak uvádíte, ale je to právní proces, který stojí i nemalé peníze. Zároveň se vystavujete nebezpečí, že už v budoucnu si nebudete moci nijak nemovitost nárokovat, pokud byste se s manželem rozvedli. Je-li to možné, doporučuji začít splácet půjčku řádně a zkusit zažádat o hypotéku za 6 až 12 měsíců. Pak výběrem vhodné banky by mohl být pokus o získání hypotéky úspěšný, pokud buou splněny ještě jiné požadavky na bonitu apod.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chceme si s manželem půjčit na výstavbu RD cca 2,100.000Kč. Předpokládáme, že cca za 3 roky budeme mít 1mil Kč z prodeje stávajícího domu. Můžete mi poradit, zda je pro nás výhodnější hypotéka s fixací na 5 let a umořováním 1x ročně nebo stavební spoření? Jeden finanční poradce nám radil neumořovat v prvních pěti letech, prý se splátky nijak nesníží, další poradce radil umořovat.
Děkuji za radu.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v současné době mají všechny nové hypoteční úvěry (tzv. spotřebitelské úvěry na bydlení) možnost splatit až 25 % výše úvěru (definované v úvěrové smlouvě) bez sankce jedenkrát za rok k výročí úvěru (nejpozději požádat měsíc před výročím smlouvy, tedy před datem podpisu dlužníků). Tedy za 4 roky může být tímto způsobem hypotéka splacena zcela. Doporučuji v současné době stále ještě nízkých úrokových sazeb využít hypotéky, zafixovat na delší období, min. 5 let, nebo 7, 8 až 10 let, a pak využít možnosti mimořádných splátek. Sazba Vám zůstane stále stejná po celé období (předpokládaného růstu sazeb) a zároveň Vám bud klesat splátka, nebo se dohodnete s bankou na zkrácení splatnosti při stejné splátce. Je třeba se ale nejprve na bance informovat, kde si budete brát hypotéku, zda obě varianty umožňují, zpravidla se totiž snižuje splátka (naopak u překlenovacího úvěru ze stavebního spoření zase splatnost).
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
mám sjednanou hypotéku u Modré Pyramidy pro nákup pozemku a výstavbu RD v poměru 85% hypo a 15% vlastní zdroje. To že se musí nejdříve profinancovat vlastní zdroje jsem věděl. Myslel jsem si ale že je mohu využít i na vyhotovení projektu, který včetně prováděcí dokumentace výjde na cca 100 tis. Nyní jsem se však dozvěděl, že projekt se z těch vlastních zdrojů platit nesmí. Tzn. že musíme mít našetřeno mnohem více než 15%.
Chci se zeptat, zda-li je toto normální praxe nebo jen nějaký blbý výmysl. Bez projektu přeci nemohu zahájit stavbu, tak proč by neměl být součástí ceny?

Děkuji
Vojta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na detailní účel úvěru je třeba se vždy informovat dopředu. Spořitelna projektovou dokumentaci nebude považovat za účelové financování, tedy je nezbytné mít na to vyhrazeny vlastní zdroje. Tedy nejde o poměr 85 %  a 15 %, ale o to, kolik zdrojů Vám instituce půjčí na úvěr. Vzhledem k tomu, že je to 85 % ze zástavní hodnoty nemovitosti (resp. budoucí ceny), pak zbytek musí být z vlastních zdrojů, ať je to jakákoli suma. Pozor, nejedná se o 85 % z investičního záměru, ale ze zástavní hodnoty! To Vám měli na stavební spořitelně vysvětlit. Je to tedy normální praxe, nikoli ale to, že klient není řádně poučen.