Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den,mám životní pojištění ING smart, poplatky hradí zaměstnavatel.jsem vdlouhodobě v neshcopnosti a zaměstnavatel mi řekl že pokud neodpracuji ani jeden den v měsíci tak poplatky přechází na mou osobu.Odkázal mě na smlouvu ale já jsem tam nic takového nenašla.Je možné že tato informace je popsána tak,že jí laik přehlédne? Při sepisování smlouvy mě nikdo neupozornil,že by tato situace mohla nastat.Pojišťovna mi po 5měsících zdělila,že jsem dlužníkem. Děkuji Danka
Danka
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...
Dobrý den Dano, 
pravidla pro poskytování příspěvku zaměstnavatele jsou ošetřeny zpravidla pracovní smlouvou, kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem. Odpověď tedy hledejte v těchto dokumentech.
Co se týká dluhu na pojistném, budete muset komunikovat s pojišťovnou. Je to určitě pro Vás nepříjemná situace, ale právě pojišťovna by Vám mohla vyjí vstříc. Vše bude záležet na délce pojištění a na již vytvořené finanční rezervě. Pokud je smlouva uzavřená déle než 2 roky, mohla by už na smlouvě být nějaká rezerva, kterou lze po dohodě s pojišťovnou použít na úhradu pojistného. Také je možné zkusit vyjednat s pojišťovnou platební prázdniny, případně snížit pojistné. Vzniklý dluh bude muset být uhrazen a na způsobu úhrady se doporučuji domluvit opět s pojišťovnou.

Příspěvky zaměstnavatele
Dobrý den, rád bych se zeptal, zda bych měl přijmout nabídku zaměstnavatele na benefit, kterým je buď životním nebo penzijní pojištění. Nabízím mi příspěvek 500 korun, al já nemám nic uzavřené. Co když z práce odejdu, to budumuset peníze vracet? Je mi teď 42 let a pracuji jako vedoucí směny v papírně. Děkuji za radu
Karel
Lukáš Urbánek působí ve společnosti Partners od roku 2008 na pozici VIP...

Dobrý den, zaměstnavatel má pouze dvě možnosti, kam může zaměstnancům přispívat. Životní pojištění nebo Doplňkové penzijní spoření DPS (dříve penzijní připojištění). Pro Vás doporučuji DPS z následujících důvodů:1) jsou tam nízké poplatky, 2) můžete si sám vybrat formu spoření (konzervativní až dynamická), 3) minimální platba je 100 Kč, to znamená, že v případě změny zaměstnavatele si budete moci i nadále spořit a bude stačit pouze 100 Kč měsíčně. U životního pojištění bývá minimální pojistné na úrovni 300 Kč. Při odchodu z práce se příspěvky zaměstnavatele nevrací.