Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den pane inženýre, měl bych na vás jeden krátký dotaz: Pokud u mě nastala pojistná událost, při níž jsem byl poškozenou stranou, bude pro mě výhodnější uplatňovat náhradu škody z povinného ručení po pojišťovně viníka autonehody, anebo z havarijního pojištění u mé pojišťovny? Jak je to případně s odečtem amortizace?
A v poslední řadě: Může mi být z havarijního pojištění vyplacena i vyšší částka, než je skutečná škoda, jestliže se ustanovení o skutečné škodě u havarijního pojištění nepoužije?

Mnohokrát Vám předem děkuji za odpověď.
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, škodu uplatňujte z povinného ručení viníka. Musím provedena oprava takovým způsobem, aby vůz byl uveden do původního stavu před nehodou, jeho hodnota nesmí být snížena a vy nesmíte být poškozen uplatňováním amortizace. Protože zpravidla nelze stanovit stav součástí, které byly poškozeny nehodou, pak se vyměňuje za díly nové. Pojišťovny většinou zkoušejí, aby se na části nákladů podílel poškozený, protože se musí provádět výměna za nové díly, ale to je nepřípustné. Je na to i usnesení Ústavního soudu. Pokud by k takové situaci došlo, informujte pojišťovnu, že předáte záležitost právníkovi, pojišťovna pak uhradí plnou cenu. V případě havarijního pojištění byste zaplatil spoluúčast a ještě by se vám zvýšilo pojistné díky ztrátě bonusu u havarijního pojištění. Je vyplácena výše škody související s opravou, nemůže být vyplaceno více.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den sestra je majitelka vozu a provozovatele na mé je psané pojištění vozu že zákona jak je to při nehodě děkuji
Milan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, není jasné, na co se konkrétně ptáte. Pokud jste pouze pojistníkem, sestra majitelkou a provozovatelem, tak je situace s ručením stejná, jako v jiných kombinacích. Pojistník je vázán smlouvou a platebními povinnostmi plynoucími ze smlouvy, pojištění se nevztahuje ke konkrétní osobě, ale pojištění vozu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. V září roku 2017 mi zaniklo povinné ručení pro neplacení. Doplatek byl uhrazen, u pojišťovny žádný dluh nemám. Od srpna roku 2017 bylo auto nepojízdné a jelikož jsem se snažila auto prodat, povinné ručení jsem neobnovila. Prodej se bohužel za dva roky neuskutečnil a dnes 14.11. 2019 jsem nechala firmou auto zlikvidovat, 20.11.2019 jdu na úřad auto zrušit. Vyvstala otázka, co z nezaplaceným povinným ručením. Volala jsem tedy na Českou kancelář pojistitelů a tam mi bylo řečeno, že pokud povinné ručení zaniklo již v roce 2017 vymáhat po mě nic nebudou, jelikož zákon vyšel v platnost až od 1.1.2018. Je toto pravda? Předem děkuji za odpověď.
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to bohužel nemohu potvrdit, jak k tomu ČKP přistoupí. Auto, pokud nebylo pojištěno, tak měla být SPZ dána do depozitu. To zajišťuje, že skutečně vozidlo nebude využíváno. Pokud se tak nestalo, tak za celou dobu nepojištění by mohla ČKP úhradu vymáhat, resp. min. od 1. 1. 2018 do 20. 11. 2019.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Rada bych se zeptala, kolikrat do roka je mozne vyuzit havarijni pojisteni? Mam novy automobil od unora 2018, hodne cestuji a posledni mesice byly vydatne.. vlastni vinou jsem nabourala v zari, plneni zaplatila pojistovna, v rijnu mi pred autem bez blinkru odbocil pan na polni cestu, kdyz jsem ho predjizdela na prehledne komunikaci, vinu uznal, melo to jit z jeho povinneho, kde to jeho pojistovna resila, ale po peti tydnech zjistila, ze mel smlouvu ve vypovedi a nic mi nezaplati a musim to resit s ČKP, ktere se pan neozval s vypovedi, jak nehoda probehla a ani urcite vinu bez povinneho neuzna, takze skoda, 163tis by sla napul, pokud se to nedosetri jinak. Takze tam bych pripadne take radsi uplatnila havarijni, nez platit 80tis. A vcera mel pritel mikrospanek a skoncil ve skarpe, coz bych chtela take pouzit z havarijniho. Mohou mi vypovedet smlouvu, nebo nezaplatit skodu? Mam havarijni spolecne s povinnym u jedne pojistovny, kde v mesicni platbe platim i splatku za automobil. Dekuji za odpoved.
Kristina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, že bude škoda likvidní (tedy bude plněno v souladu s pojistnými podmínkami), pak bude plněno, poté může pojišťovna smlouvu vypovědět.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, cyklista byl právoplatně uznán ve správním řízení, že se dopustil přestupku, byla mu uložena pokuta. Nemá žádné pojištění a škoda na vozidle byla hrazena servisu z mého havarijního pojištění, kdy jsem musela uhradit spoluúčast. Mám šanci vymoci částku spoluúčasti u soudu na viníkovi nehody? Pojišťovna škodu na viníkovi nevymáhá. Děkuji za informaci
Marie Hanušová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Cyklista měl mít pojištění občanské odpovědnosti, ze kterého škodu mohl hradit v plném rozsahu. Z něj by také mohl hradit spoluúčast vašeho pojištění. Pokud pojištěn nebyl, pak dle mého názoru můžete vymáhat v občansko-právním sporu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den
zmenil jsem pojišťovnu na povine ručení ve výročí ale odesla mi platba a ted cekam kdy mi penize pridou zpet .Ted je to 2 měsíce, kolik maj pojistovny casu na vraceni platby dekuji
Josef marek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, o přeplatek si zažádejte přímo pojišťovnu, platba mohla zůstat nepřiřazená a pojišťovna toto může zjistit až výrazně později.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat byl jsem poškozen při nehodě a pojišťovna mi neuznala škodu, mám nárok na fotodokumentaci protistrany? jde o vůz firmy a jejich člověk vše nafotil také a le ma moji žádost mi neodpovědeli. Mnohokrát děkuji za odpověď.
Roman
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to je bohužel právní záležitost, měl byste toto již konzultovat s právníkem. Povinností účastníků nehody je přivolat policii, pokud se účastníci domluví jinak a neukládá jim zákon policii přivolat, musí pečlivě zdokumentovat situaci - kopie těchto dokumentů by měli mít obě strany. Vyžádejte si oficiálně dokumentaci k nehodě od pojišťovny a upozorněte je, že pokud ji neobdržíte, že předáte věc k řešení právnímu zástupci.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Zdravím. Odkoupili jsme s manželem auto, bývalá majitelka si nezrušila povinné ručení a nyní vymáhá peníze po nás. Má na ně nárok? (Bylo nám řečeno, že auto pojištěné není. Bylo prodáno bez zelené karty). Děkuji
Nikča
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojištění vozu změnou vlastníka zaniká. O této změně je nutno informovat původní pojišťovnu, aby smlouvu k danému datu ukončila. Zajišťuje prodávající a žádná práva ani povinnosti z původní smlouvy nemůže na kupujícího přenášet. V den změny vlastníka musíte mít pojištění nové.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, sjednal jsem si pov. a havarijní pojištění online. Na vozidle my vznikla škoda 26.8.2019, která byla řešena přes autorizovaný servis. Pojišťovna opravu odsouhlasila a když došlo na placení, pojišťovna couvla s tím, že byli nejasnosti ve sjednané smlouvě a proto škodu neuhradí. Do dnešního dne mne nikdo z pojišťovny nekontaktoval, ani ohledně nedostatku ve smlouvě ani ohledně problémů s proplacením škody z havarijního pojištění. Mohu nějakým způsobem vypovědět pojistky, nemám k pojišťovně důvěru. Děkuji
Míla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pochybnosti o postupu pojišťovny, můžete se obrátit na právního zástupce nebo společnost, která se zabývá odmítnutými plněními a prověřuje oprávněnost postupu pojišťovny. Smlouvu můžete vypovědět 6 týdnů před výročím smlouvy, 1 měsíc od doručení nového předpisu pojistného (se změněnou sumou), nebo do 3 měsíců ode dne doručení oznámení vzniku pojistné události (dnem doručení výpovědi začíná plynout výpovědní lhůta 1 měsíce, jejímž uplynutím pojištění zaniká), popř. dohodou (ale s tím musí souhlasit obě strany).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, před pár dny jsem měla auto nehodu. Chtěla jsem na dlouhé rovině předjet dopravní auto, dala jsem blinkr a začala předjíždět v tom auto přede mnou dalo blinkr a začlo odbočovat na vedlejší komunikaci. Začala jsem brzdit, ale bohužel jsem to neubrzdila a narazila jsme do vozu. Byla jsem v šoku a jen jsem přikývla, že je to má vína. Po vyplnění papíru nahlášení na pojišťovně jsme se rozloučili v dobrém. Jenže doma jsme si to nechala projit hlavou a známí mi řekli, že by to neměla být má vína snad. Je to těžké tahle popsat, ale potřebovala bych poradit co mám dělat dál. Zda to nechat tak a nechat si zvýšit pojistku ikdyz to třeba nebyla moje vina a nebo se ozvat. A to mi ještě paní psala, že ten papír o nehodě nemáme podepsaný, tak zatím platný asi není. Prosím o radu. Děkuji
Agáta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste si nebyla jista svým zaviněním, měli jste přivolat policii. Bohužel, nemohu soudit, kdo byl viníkem, situaci jsem nemohl nijak prozkoumat. Máte-li pochybnost, jak postupovat, doporučuji oslovit právního zástupce. Pokud se vám jedná o navýšení pojistného, pak si můžete nechat pojištění přepočítat u jiné pojišťovny. V databázi ČKP samozřejmě bude uvedena pojistná událost, což vám odebere část bonusů (pokud se bude čerpat z vašeho pojištění). Je nutné vzít v úvahu, zda předjíždět v daném úseku, kdy lze odbočovat vlevo na vedlejší vozovku bylo správné, tedy nebylo nějak omezeno a zda také nebyla překročena povolená rychlost atp.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den zkusím celou věc rozepsat:moneta auto byla vlastníkem našeho vozidla a součástí uvěru byla pojistka ,protože jsme auto chtěli doplatit dříve tak jsme si daly pojištění sami jako provozovatelé vozidla.Když bylo auto přepsané a byly jsme vlastníky tak jsem napsala pojištovně žádost o změnu z provozovatele na vlastníky.Nikdo se mi neozval.Po 3týdnech mi přišel obyčejnou poštou dopis že nám pojistku zrušily již 2.10. Pojištovna tvrdí že jednala dle zákona.Nejsem právník proto bych chtěla vědět proč nám nenapsaly dříve a vystavily takovému nebezpečí že jsem s autem jezdila bez zákonné pojistky.čkp dluh uhradím ale obyčejným selským rozumem nechápu jak je to možné. Do této chvíle jsem si mysleta že pojistníkovi bez jeho souhlasu nic zrušit pojištovna nesmí a nikdy jsem neporušila zákon.Opravdu je tento postup zákonný.Děkuji Vám za odpověď.
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jak jsem již odpověděl, paní Dano, s úvěrem končí i pojištění, což je uvedeno v úvěrové dokumentaci, resp. v části pojištění. Pojišťovna již nemusí klienta o ničem informovat, protože úvěrující organizace informovala o ukončení úvěru, a tedy s ním navázaných produktů. Je třeba si sjednat pojištění zcela nezávisle na úvěru, tedy na samotné smlouvě s datem počátku konce úvěru. Nerozumím formulaci: "... tak jsme daly pojištění sami jako provozovatelé vozidla." Jedině sjednání nového pojištění na nové smlouvě, jak jsem popsal, je správný způsob.
Povinné ručení a havarijní pojištění
dobrý den.Doplatily jsme auto na úvěr a protože povinné ručení bylo součástí úvěru nechaly si auto včas pojistit jako provozovatelé a pojistníci vozidla.Pojištovna Slavia nám přesto ukončila pojistku aniž by nás informovala předem.Jezdila jsem 7 dní bez povinného ručení a jsem dlužníkem u čkp. Kdo porušil zákon? s pojištovnou se domluvit nedá.A ani mi nevrátily zpět peníze .
Dana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dotaz je nejednoznačný. Pokud jste splatili úvěr, pak s ním automaticky zaniká pojištění vozu. Tedy od stejného dne mělo platit pojištění zcela nové. ČKP eviduje dny nepojištění vozu, které pak vyúčtuje, což je oprávněné. Pokud jste pouze posílali dále pojistné na původní smlouvu, pak je to špatně - přeplatek si vyžádejte zpět, pojišťovna je povinna jej vrátit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
Chci se zeptat mám havarijní pojištění a nyní jsem naboural do sveho vleku. Vztahuje se na to havarijní pojištění
Dekuji
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nemáte-li stanoveno v pojistných podmínkách vaší pojišťovny jinak, pak se standardně plní z havarijního pojištění daného vozidla za škody na onom vozidle, nikoli na jiném.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
před 2 měsíci jsem měl na vozidle škod. událost z havar. pojištění. Pojišťovna mi vypověděla smlouvu (mohou do 3 měs. od události). Lze tedy pojišťovně vypovědět i povinné ručení a uvést jako důvod výpovězení smlouvy z jejich strany - změna podmínek, abych si mohl uzavřít smlouvu (pov.+hav.) jinde.
Děkuji.
Petr S.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, lze vypovědět i povinné ručení do 3 měsíců od pojistné události z vaší strany. Je to běžné u většiny pojišťoven, ověřte si ale v pojistných podmínkách, nebo přímo na vaší pojišťovně, že tomu je tak i u vašeho pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dal jsem plnou moc k odhlášení auta zmocněnec vozidlo přepsal můžu s tím něco dělat?
Děkuji
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu. Pokud jste dal plnou moc a zmocněnec auto přepsal, tak předpokládám, že k tomuto úkonu jste dával plnou moc. Pokud sloužila k jinému úkonu, pak budete muset právně napadnout rozhodnutí o změně vlastníka apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, po půl roce pojištění havarijního i povinného ručení jsem zjistila, že odešlo pojistné o 700 kč menší částka. Nikdo mne neupozornil. Měla jsem nyní srážku se zvěří. Uplatňují škodu u pojišťovny. Jak mám postupovat? Je možné, že pojistka je neplatná? Budou si počítat penále? Děkuji
Hanka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tento druh pojištění je platný, i přestože nebyla smlouva uhrazena, pokud ji pojišťovna z důvodu neplacení nevypověděla. Doplaťte tedy nedoplatek, a pokud pojišťovna nezaslala upomínku s vyčíslením pokuty za pozdní platbu, pak je pravděpodobné, že ji už nebude účtovat, pokud bude dlužné pojistné co nejdříve uhrazeno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám Opel Insignia kombi 2014 2.0, najeto cca 120000km dá se říct v plné výbavě (cosmo), kupované před rokem a půl za 340 000 Kč. Na auto mám havarijní pojištění v tom i vandalismus na částku 340 000kč. Auto mi zapálila cizí osoba kterou nechytil. Pojišťovna uznala totální škodu,s tím že si vrak prodají za 70 000kč, a mě zaplatí jen 190 000kč (tržní hodnota). Nezdá se mi částka kterou mi chtějí vyplatit, a nevím co dělat........ Děkuji za radu
Libor
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, cena vozu obvyklá se stanovuje průměrem cen z autobazarů. Odkupní hodnota tohoto vozu se pohybuje kolem 200 000 Kč, autobazary jej pak prodávají kolem 240 000 Kč. Máte-li pochybnost, pak můžete nechat ocenit vůz znalcem. Nicméně, kupní cena vozu není rozhodující, protože se mohou domluvit prodávající a kupující na jakékoli ceně. Můžete se také domluvit s pojišťovnou, aby vám vyplatila pojistné plnění v dané výši a prodat si vrak sám, třeba se podaří i za vyšší cenu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, rodiče měli docela velký bonus na havarijním i povinném ručení. Nyní jim bylo zničeno auto zaviněním jiné osoby, nové auto. Půjde o totální škodu, náhradu rozpočtem. Rodiče zatím nebudou kupovat nové auto, ale budou si půjčovat ode mne. Zůstane původní bonus v plné výši v platnosti, pokud si auto rodiče zakoupí třeba až za rok ? Předem děkuji za odpověď
Patrik Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bonus zůstává zachovaný, protože se registruje na rodné číslo nebo IČO.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, po autonehodě mi pojišťovna z havarijního pojištění uznala totálku, tím vlastně havarijní pojištění zaniká. Mám nárok i na vrácení peněz z havarijního pojištění za 8 měsíců kterých mělo pojištění ještě trvat? Děkuji za odpověď.
Renda
David Kučera ze společnosti Partners

Dobrý den, při totální škodě zanikne havarijní pojištění, ale dokud neodhlásíte auto z registru, stále zůstává v platnosti povinné ručení. Teprve po celkovém ukončení smlouvy se vrací případné nespotřebované pojistné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, jsem poškozený z dopravní nehody a musel jsem na nemocenskou. Kvůli léčení jsem nemohl odjet na již zaplacenou dovolenou. Proplatí mi pojišťovna viníka cenu dovolené? Když ne, můžu ji vymáhat po viníkovi nehody?
Předem děkuji za odpověď.

Franta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, uplatněte tuto škodu z povinného ručení viníka. Je třeba veškeré újmy související s nehodou uvést pojišťovně, která likviduje pojistnou událost. Pokud by se pojišťovna zdráhala tuto finanční škodu plnit, pak se obraťte na svého právního zástupce, protože na odškodnění dle občanského zákoníku máte nárok a lze škodu také vymáhat přímo po viníkovi.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,synovi za jízdy začalo hořet auto v motoru,je to či není zivelní událost.Děkuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je potřeba toto prozkoumat v pojistných podmínkách u havarijního pojištění, protože může být požár např. z elektroinstalace vyloučen. Jinak požár, který přestoupí z jiného vozidla, budovy apod. je považován za živelní událost.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, v roce 2017 jsem měla nehodu s autem PČR, jeli z vedlejší ulice. Nehodu jsem nahlásil své pojišťovně (povinné ručení i havarijní). Auto jsem měla na leasing. Nebylo úplně jasné, kdo je viník. Nakonec mi po roce a půl oznámila leasingová společnost, že leasing je splacen z povinného ručení PČR. Za 4 měsíce mi na účet přišly peníze z mé havarijní pojišťovny (já jsem žádné dokumenty o viníkovi nedoložila a pojištění v té době bylo zrušeno). Dnes mi přišel dopis z havarijní pojišťovny, že chtějí částku zpět. Prosím o radu jak postupovat. Děkuji
Petra Malíková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud bylo plněno z odpovědnostního pojištění viníka (povinné ručení), nelze tutéž škodu uplatňovat z havarijního pojištění. Protože bylo plněno z povinného ručení, výsledkem šetření bylo, že viníkem je řidič vozidla PČR. Pojistné plnění z havarijního pojištění máte povinnost vrátit pojišťovně, protože se jedná o tzv. škodové pojištění, tedy se hradí pouze výše škody, nikoli součet plnění z více smluv, jako je tomu např. u životního pojištění (které je obnosové).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, stala se nám nehoda, auto jsme měli pojištěné, jak havárijni i tak i povinné, pojišťovna to nahlásila jako totální škodu.. Tak by nás zajímalo, jestli si za tyto peníze auto můžeme nechat opravit, a dá se po té udělat na to znovu pojištění? Jak povinné tak havarijní? :) děkuji za odpověď
Michaela B.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovém případě pojišťovna likviduje pojistnou událost jako u vozu, jehož náklady na opravu převyšují jeho obvyklou cenu (za kterou se v průměru na trhu prodává). Pokud se vám podaří za danou sumu vůz opravit a bude odpovídat všem platným zákonným požadavkům pro provoz na pozemních komunikacích, pak jej provozovat můžete. Na základě platného malého a velkého technického průkazu vozidlo pojistíte, přičemž musí být povinně pojištěno na provoz - povinné ručení, ale i havarijní pojištění lze sjednat; předpokládám, že ale daná pojišťovna jej již do pojištění nepřijme.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobri den mel sem dopravni nehodu mel sem v krvi 0.25 promile ted po me hce pojišovna vratit penize jesli muzi to platit na par krat treba 2-3 diki
Sasha
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vašemu dotazu přesně nerozumím. Nicméně, na alkohol v krvi při řízení a pojistné události jsem odpovídal v jiném dotazu ve stejné kategorii, viz odpověď pro Tom: "Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu."
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěl bych se zeptat.
Minulý rok jsem si koupil auto co jsem neměl přepsaný na sebe a po dvou týdnů jsem auto prodal, na náhradní díly pro nějakého pána. Neměl jsem ani pojistku ani auto na sebe. Po 10 měsících mi přišel dopis že mám zaplatit příspěvek do garančního fondu Česká kancelář pojistitelů za 93 dní častka 6345Kč. Chtěl bych se zeptat když auto nikdy nebylo psané na mě jméno pojistku jsem se žádnou pojišťovnou neuzaviral, měli jsme mezi sebou pouze písemnou smlouvu. Maji nárok vymáhát tyto peníze? Děkuji moc za odpověď Spoiala
Silviu Spoiala
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, okamžikem převodu vlastnictví (např. kupní smlouvou) je povinen nový majitel mít vozidlo pojištěno na škody způsobené jeho provozem, tedy povinné ručení. Tímto okamžikem totiž zaniká platnost pojištění původního majitele. Pokud se tak nestane, pak je provoz tohoto vozidla kryt ČKP, která pak vyžaduje úhradu do garančního fondu za celou dobu, kdy mělo být vozidlo pojištěno až do okamžiku případného vyřazení z provozu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mám havarijni pojisteni půjčil jsem auto kamarádovi ten ho rozbil a měl 0,4 alkoholu pojišťovna nechce plnit mám nějakou šanci na plnění ? Kamarád bude dlouho mimo škoda je cca 400 tis.
Tom
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna má nárok krátit pojistné plnění v případě řízení pod vlivem alkoholu. Vzhledem k uvedené výši promile nemusela být příčinou opilost, pokud to nevyplývá ze zprávy PČR o způsobu nehody. V takovémto případě si budete muset vzít právního zástupce a s ním záležitost konzultovat, zda lze rozporovat vliv alkoholu, popř. i vymáhat náhradu škody po viníkovi nehody v občansko-právním sporu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat jestli se havarijní pojištění vztahuje na to, když jsem na dálnici přejel přes nějaký nepořádek, kterému se nešlo vyhnout, který mi poškodil podvozek.
Daniel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pojištěno kompletní havarijní pojištění KASKO (nikoli např. jen krádež apod.), pak se i takováto škoda může plnit z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj tatínek mi půjčil na týden auto, které má pro svou živnost 80 procent a 20 pro soukromé účely a já ho při parkování poškodil. Vztahuje se na škodu havarijní pojištění, které má tatínek sjednané? Děkuji!
Lucius
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, havarijní pojištění je určeno právě pro případy, kdy si vozidlo poškodíme vlastní vinou, nebo pro případ, kdy např. nezjistíme viníka, či se jedná o střet se zvířetem apod. Je třeba ale zvážit výši spoluúčasti a následné navýšení pojistného po uplatnění škody, zda se vyplatí menší poškození hradit z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se optat. Prodal jsem auto ale pojištění jsem včas neodhlasil a noví majitel způsobil nehodu. Mohu stoho mít problém děkuji
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nový majitel má povinnost uzavřít nové pojištění k vozu (povinné ručení), protože změnou vlastníka pojistná ochrana z původní smlouvy končí. Měl by mít vozidlo pojištěno v okamžiku převzetí vozu dle kupní smlouvy. Bylo-li vozidlo řádně přepsáno, tedy provedena změna vlastníka ve velkém technickém průkazu, pak nejste jeho provozovatelem a nezodpovídáte za škody vozem způsobené. Nezáleží na tom, kdy jste Vy ukončil pojistnou smlouvu po přepisu vozidla - z toho Vám neplyne právní odpovědnost za vozidlo, není-li již na Vás registrováno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den v zákonné době jsem poslal výpověď povinného ručení pojišťovně která mi poslala odpověď ,že email přijala přesto smlouvu nezrušila ,co s tím dál ?díky za odpověď
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dožadujte se ukončení smlouvy na základě zaslaného a přijatého e-mailu, pokud Vám ovšem pojišťovna neposlala výzvu k identifikaci jiným způsobem, protože např. u ní nemáte danou e-mailovou adresu registrovanou. Doporučuji kontaktovat pojišťovnu telefonicky, abyste získal okamžitou zpětnou vazbu, proč nebyla výpověď zpracována, nebo v jakém je stavu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Vážený pane Kučera, způsobila jsem dopravní nehodu. Nedobrzdila jsem v koloně a narazila do auta přede mnou. Bohužel auto mělo kouli a mně způsobilo škody mnohonásobně vyšší než bez ní. Má otázka zní i když jsem zavinila dopr. nehodu je možné vymáhat spoluúčast po majiteli vozu, který si ji nesundal?
Děkuji za odpověď Vendula Benešová
Vendula Benešová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud měl poškozený tažné zařízení řádně uvedeno v technickém průkazu a instalováno s podmínkami výrobce vozu a tažného zařízení, pak takové zařízení nemá povinnost odstraňovat z vozu, pokud jej právě nevyužívá. Vzhledem k tomu, že zařízení nepřesahuje vozidlo o takovou délku, aby jej musel speciálně označit, tak nelze ani toto po něm požadovat. V tomto případě můžete uplatňovat škodu pouze ze svého havarijního pojištění, pokud jej máte sjednáno. Technickou způsobilost vozu poškozeného nedokáži odborně posoudit, ani situaci, které vznikla, nicméně policie by se při šetření nehody měla o výše uvedené zajímat, tedy zda bylo vozidlo poškozeného technicky způsobilé a zda nebyl jeho řidič pod vlivem omamných látek či alkoholu atd.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Způsobil jsem dopravní nehodu. Po pojišťovně žádám úhradu škody z mé havarijní pojistky. Pojišťovna mi proplacení částky odmítá, protože poškozený dosud škodu nenahlásil měsíc po nehodě). Poškozený však s hlášením škody nepospíchá. Požadavek pojišťovny se mi jeví absurdní. Havarijní pojištění si přece platím proto, abych byl pojištěn i v případě, že si nehodu způsobím bez dalších účastníků. Pojišťovně jsem nabídl policejní protokol, ona však i nadále trvá na svém.
Radomír Jonczy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, k nehodě byste měl předložit záznam o nehodě a policejní protokol (+ nějaké další dokumenty, jako malý a velký technický průkaz, ŘP apod.). Pokud jste tak učinil a nahlásil pojišťovně žádost o plnění z havarijního pojištění, pak musí zahájit šetření v této věci a také pojistnou událost následně zlikvidovat (tedy dořešit). Pak naléhejte, že má jednat v souladu s občanským zákoníkem a pojistnými podmínkami. Poškozený nemusí vůbec pojistnou událost nahlásit (na Vaše povinné ručení), nebude-li chtít, ale policejní protokol by měl komentovat, kdo byl viníkem, k jakému poškození došlo a že se tak ne/stalo např. pod vlivem alkoholu apod. To jsou postačující údaje (viz výše) k likvidaci pojistné události. Případně se obraťte na sjednatele pojištění, ten by Vám měl také pomoci s tímto procesem (pokud to ovšem nebyl zaměstnanec pojišťovny, nebo jste pojištění nesjednával přes srovnávač). Pokud by pojišťovna nekonala, informujte je, že to předáváte svému právnímu zástupci, už jen tato informace jistě pojišťovnu přiměje k činu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda povinné havarijní pojištění muže byt psáno na jinou osobu než je vlastník vozidla.
Lenka Horáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud myslíte povinné ručení (odpovědnost z provozu vozidla), pak je možné, aby pojistníkem (majitelem smlouvy) byla jiná osoba než vlastník nebo provozovatel vozidla. Pojistník může mít k dispozici bonusy, na základě nich je možno získat slevu na pojistném. Nicméně, vlastník ani provozovatel vozidla si žádné bonusy do budoucna "nevyjíždí".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Měla jsem auto zaparkované na parkovišti a pan mi ho naboural.Pojištovna po mě chce zaplatit 5000kč,jako spoluúčast.Je to možné,když to nebyla moje vina?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla skutečně poškozenou, pak máte s viníkem sepsán protokol o nehodě, ve kterém se uvádí, kdo nehodu zavinil. Pojistnou událost pak nehlásíte na své pojišťovně, ale na pojišťovně viníka. Pokud byste hlásila na své pojišťovně, pak patrně z havarijního pojištění, kde máte spoluúčast, což je špatně, protože by vám nehoda snížila i počet bonusů. Pojišťovna viníka po vás nemůže chtít spoluúčast.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu.Před vánocemi jsme měli nezaviněnou dopravní nehodu. Jelikož auto bylo staré 3 týdny a mělo najeto necelých 600 km zažádala jsem pojišťovnu o vyrovnání snížení tržní hodnoty vozu. A nyní mi pojišťovna zaslala výpočet a to 10 528,- Kč. Zdá se mi to hrozně málo. Jelikož do auta byl velký zásah, vyřezávali a znovu svářeli zádní nárazník a z mého laického pohledu auto ztratilo na hodnotě více. Cena auta byla cca 330 000,- Kč. Myslíte, že se mám se obrátit na soudního znalce? Má to smysl? Nebo je cena vyrovnání adekvátní? Protože já si myslím, že 3% z ceny vozu je dost málo. Děkuji moc za odpověď


Martina B
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem na toto specialista, proto doporučuji se obrátit na soudního znalce. Je třeba však dobře zvážit, aby náklady na znalecký posudek a další úkony nepřevýšily očekávanou míru snížení hodnoty vozu, kterou požadujete po pojišťovně dorovnat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,prosím o radu. Před rokem jsem koupil čtyřleté auto a uzavřel havarijní pojištění s 0 procentní spoluúčasti.Po roce mě neznámý řídič poškodil na parkovišti auto.Pojistovna chce abych si zaplatil 23 % z ceny opravy z důvodu podfinancovani.Nechce se mi tomu věřit,ve smlouvě mam spoluůcast 2tis. pouze při opravě servisem který nema smlouvu s pojišťovnou.Diky za odpověď.
Jan Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte plněno z havarijního pojištění, protože pachatel byl neznámý, pak jste měl v prvé řadě přizvat k plnění Policii ČR, protože jinak má pojišťovna právo odmítnout pojistné plnění, nebo jej může krátit. Pokud byste viníka odhalil a sepsal s ním protokol o nehodě, pak by bylo plněno z jeho pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (povinné ručení). Tady pak někdy pojišťovny uplatňují tzv. amortizaci, ale dle Ústavního soudu je toto poškozování poškozeného, tedy lze toto rozhodnutí pojišťovny právně zvrátit. Pokud bylo plněno z havarijního pojištění, pak nechápu, co myslíte termínem podfinancování. Pokud by byla při pojištění stanovena chybně obvyklá cena vozu (nižší než obvyklá = podpojištění), pak má pojišťovna nárok krátit pojistné plnění dle zákona o míru podpojištění. Pak uvádíte 0% spoluúčast a následně 2 000 Kč. Zpravidla pojišťovny zvýhodňují klienty, kteří nechají své auto opravit ve smluvním (prověřeném) servisu, nebo dokonce se může smluvně zvyšovat spoluúčast, pokud je oprava mimo takový servis. Doporučuji, abyste se obrátil na sjednatele smlouvy a konzultoval s ním, jak jste pojistnou smlouvu nastavili a na co vás kryje. Z daného popisu nemohu více posoudit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když nesouhlasím s výší plnění z havarijního plnění na mém voze. Pojišťovna uvádí díly z druhovýroby, ale konkrétní díly se dělají pouze prvovýroba a tudíž přiznaná částka vůbec neodpovídá. Děkuji za odpověď
Pavel O.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při výměně poškozených dílů nesmí dojít ke snížení hodnoty vozu než byla před havárií. Protože nelze odhadnout, v jakém stavu přesně díly byly a jejich míru opotřebení, vyměňují se díly za nové, popř. akceptovatelné neoriginální náhrady. Pokud by pojišťovna nechtěla uhradit díly nové nebo náhrady, obraťte se na odbornou právní pomoc, kdy v souladu s pojistnými podmínkami pojišťovny můžete vymáhat rozdíl nevyplaceného plnění. Na Vámi sjednaném pojištění závisí, zda bude rozdíl uhrazen či nikoli, protože existují i varianty, kdy se pojištěný snaží snižovat cenu pojištění, a tedy si zvolí variantu, která krácení plnění za určitých podmínek umožňuje - zde je povinností pojištěného se dopředu seznámit s pojistnými podmínkami, než zdánlivě cenově "výhodnou" smlouvu uzavře. Bohužel, toto bývá nešvar většiny srovnávačů pojištění na internetu, protože si konkurují zvláště cenou, málokdy kvalitou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mě by zajímalo jak to je když mi zhori auto a poškodí další 2? Platím něco nebo... dekuju
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí na tom, zda požár na voze vznikl vinou provozovatele, nebo zda se vznítilo samo vlivem nějaké závady. Mezi pojišťovnami jsou odlišnosti a bude také záviset na posouzení likvidátora pojistné události. Informujte se na své pojišťovně, kde je vůz pojištěn, popř. si prostudujte pojistné podmínky k pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, popř. je nechte prostudovat osobě, která se tímto zabývá. Variant je více, každopádně, pro případ živlů by měl mít každý vozidlo pojištěn sám, aby v takovýchto případech mu bylo plněno z jeho pojištění, i když požár vznikne rozšířením z jiného vozidla, budovy, porostu apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,můžete mi poradit prosím, přítelkyně byla majitelem auta a po půl roce ho prodala do autobazaru ale její kamarád dělal pojistitele a auto je rok prodané ale pojistka se nezrusila a teď kamarádovi hrozí exekuce a myslí si že to měla zrušit ona ale ona byla jen majitel vozu a on pojistnik čí je to chyba?Děkuji za odpověď.
Martin Symerský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tzv. majitelem pojistné smlouvy je Pojistník, nikoli pojištěný. Pojistníkem byl, dle uvedeného, kamarád, tedy má povinnosti plynoucí ze smlouvy, a to i její hrazení a změny. Nikdo jiný, než pojistník (pokud k tomu někoho nezplnomocnil), nemůže pojistnou smlouvu ukončit, pouze za vymezených způsobů Pojistitel, tedy pojišťovna, např. pro neplacení. Dlužné pojistné může pojišťovna vymáhat, a to i podáním exekuce na Pojistníka.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
znovu děkuji za odpověď a na závěr se chci dotázat, kde hledat znalce, který by pro mě vytvořil znalecký posudek o kterém mluvíte. Existuje snad nějaká databáze znalců v tomto oboru, ze kterých může fyzická osoba za tímto účelem vybírat ?

Děkuji a jsem s pozdravem.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, napište mi na mail, viz www.davidkucera.cz, nemohu zde uvádět a doporučovat žádné třetí strany.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Děkuji Vám za odpověď pane Kučero,
chtěl bych ještě navázat na předchozí dotaz ohledně sporu s pojišťovnou v případě totální škody vozu s Havarijním pojištěním. Dokud nebude můj spor s pojišťovnou o výši škody a její hrazení vyřešen, (pojišťovna trvá na totální škodě a já na proplacení formou rozpočtu) mohu již započít s opravami vozu s tím, že bych tuto skutečnost pojišťovně samozřejmě oznámil a nebo musím čekat na výsledek sporu ?

Děkuji Vám za odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, je třeba, aby vše bylo řádně zdokumentováno jak pojišťovnou, tak servisem, který bude opravu provádět, aby byl zřejmý výchozí stav před opravou (fotodokumentace a zpráva). Opravu lze pak zahájit, protože v nejhorším případě by pojišťovna nakonec vyplnila pouze částku, kterou stanovila na začátku. Důležitý bude znalecký posudek vozu před havárií a stanovení rozsahu oprav - doporučuji, aby Váš znalec zdokumentoval vůz před opravou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, zda mě (fyzickou osobu) může ADR (COI) zastupovat při sporu s pojišťovnou ohledně řešení havárie osobníhovozu v rámci Havarijního pijištění, kdy pojišťovna ohodnotila škodu na vozidle jako totální s čímž nemohu souhlasit. Rozdíl mezi náklady vyčíslenými pojišťovnou na opravu vozu a odhadní cenou vozu před havárií (opět určila pojišťovna) je necelých 2.000,- Kč. Pojišťovna uvádí, že se mohu v této věci obracet na Českou obchodní inspekci. Tam, ale i u Finančního arbitru a Asociace českých pojišťoven zjišťuji, že tomu tak není a mohu si pouze najmout právníka a dát záležitost k soudu.

Děkuji Vám za odpověď na koho se mohu v této věci obracet, kdo mě múže v této věci zastupovat mimo právníka, respektive jak mi doporučujete postupovat.

Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď.

Emil
Emil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, můžete zplnomocnit třetí stranu k zastupování v dané věci. Samozřejmě, taková třetí strana musí se zastupováním souhlasit, tedy se nemohu vyjádřit k tomu, zda Vás bude ta či ona společnost zastupovat. Každopádně, existují na trhu společnosti, které pomáhají svým klientům při plnění, resp. v případech, kdy pojišťovna neoprávněně plnila nižší částku než měla. Nemohu zde uvádět konkrétní společnosti, ale některé spolupracují s asociací EFPA Česká republika, tak je možné podle referencí vybrat některou z nich.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den byl jsem uznány jako vinnik dopravní nehody nedal jsem přednost v jízdě...druhý řidič ale neměl zaplacené povinné ručení a byl pod vlivem 0,58 promile
Jak dopadne řízení s pojišťovnou atd děkuji za odpověď
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučuji Vám, aby jste se obrátil na právního zástupce, aby bylo naprosto zřejmé, zda za daných okolností nepřechází vina na řidiče v podnapilém stavu. Každopádně odškodnění poškozeného probíhá z povinného ručení, tedy z Vašeho pojištění. Pak už záleží na pojišťovně, jak využije možnost krácení plnění poškozenému, pokud porušil zákonné povinnosti. Míra zavinění bude posuzována ze zprávy Policie ČR.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
obracím se na Vás s obecným dotazem, zda lze provozovat motorové vozidlo opravené po ekonomické totální škodě a zda lze na takové vozidlo sjednat povinné ručení a havarijní pojištění
Marek Matuška
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud vozidlo projde technickou kontrolou, a tedy bude způsobilé k provozu na pozemních komunikacích, tak je i pojistitelné minimálně na riziko odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení. Vaše pojišťovna vzhledem ke stáří vozu apod. Vám sdělí, zda jej případně pojistní i havarijně.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Stala se mi nemilá věc, kdy jsem přehlédl při odbočování do leva cyklistu a vjel jsem mu do cesty. Cyklista to už bohužel neubrzdil a došlo ke střetu. Kvůli úrazu nemohl následující den odjet na zaplacenou dovolenou. Můj dotaz : Jelikož storno zájezdu nejspíš nepřipadá již v úvahu, lze uplatňovat uhrazení neuskutečněného zájezdu z povinného ručení, když škoda která mu vznikne je následkem mnou způsobené dopravní nehody? Děkuji za odpověď.
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, jedná se o přímý nárok poškozeného v přímé souvislosti s dopravní nehodou, pojišťovna by tedy měla plnit. Nicméně jednotlivá pojištění se liší pojistnými podmínkami, proto je vhodné ověřit, že tato forma plnění není ve Vašem pojištění vyloučena. Zejména u pojištění, které si klienti vybrali díky nejnižší ceně se mohou objevit rozšířené výluky, nebo dokonce i spoluúčast (u povinného ručení).
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,měl jsem lehčí nehodu jíž jsem byl viníkem. Měl jsem menší částku při placení povinného ručení za dosavadní (cca 12let) beznehodovost a teď po mně bude chtít banka u které mám auto pojištěné doplatit plnou cenu pojistného. Má na toto právo? Děkuji.
Martin Mejtský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, formulaci Vašeho dotazu příliš nerozumím. Nicméně, pokud jste neměl žádnou nehodu po dobu 12 let, pak jste za tento bezeškodní průběh získával bonusy. Jakmile nehodu způsobíte, získáte tzv. malus, tedy odečtení bonusů, zpravidla ve výši 36 měsíců. To pak způsobí nárůst pojistného. Pokud jste si sjednal v posledních 3 letech nové pojištění s tzv. Bonusem důvěra, pak máte zpravidla povinnost vrátit danou slevu za min. 3 roky, za které byla uplatněna. Prostudujte si tedy pojistné podmínky od své pojišťovny, resp. uplatňování malusu, a zda jste neměl nějaké cenové zvýhodnění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
byl jsem viníkem nehody (nacouval jsem do projíždějícího vozidla) měl jsem poškozeny zadní dveře a nárazník nedržel úplně pevně, platím si havarijní pojištění.Když u mne byl technik z pojišťovny nafotil jen zadní dveře s tím že na nárazníku nic viditelného není (kdyby náhodou něco našli v servisu není problém dofotit) a autoservisu zjistili skrytou závadu. Technik z pojišťovny tam znovu přijel vše nafotil podepsal jim opravu a teď chce pojišťovna abych opravu nárazníku uhradil sám.
Mám nějakou možnost se odvolat, když jsem opravu neschválil? Děkuji za odpověď
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, na skryté závady, jak uvádíte, se havarijní pojištění nevztahuje. Pokud ovšem autoservis zjistil, že poškození vzniklo při nehodě, pak by měl celou věc zdokumentovat a předložit pojišťovně, která by měla opravu poškození uhradit. Předpokládám, že Vám vozidlo bylo vydáno na základě vázacího dopisu, tedy mělo být hned jasné, co pojišťovna chce hradit a co nikoli. Zároveň jste při popisu nehody a poškození měl uvést, které části vozu byly při nehodě poškozeny, aby nebylo sporu. Doporučuji se obrátit na likvidátora pojišťovny a domluvit se s ním, na základě čeho nebyla likvidována plná cena poškození. On Vám sdělí skutečnosti, které k tomu pojišťovnu vedly. Vy pak musíte doložit, např. dokumentací z autoservisu, že poškození vzniklo při nehodě, nikoli, že nárazník již před ní "špatně držel".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, buďte tak laskav, na parkovišti mě prořezali dvě pneumatiky, takže vandalství. A pojišťovna mě odmítá zaplatit, třeba že na vandalství jsem pojištěn. Děkuji za odpověď.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tomto případě je třeba postupovat dle pojistných podmínek, čl. vandalismus a výluky. Nicméně, řada pojišťoven má pneumatiky ve výlukách, tedy se zpravidla neplní ani z vandalismu. Pojišťovny se tím chrání před pojistnými podvody, kdy si chce majitel nechat zaplatit výměnu sjeté pneumatiky, a tak ji záměrně poškodí.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den zridil sem si havarijni pojistku proti vandalismu a kradezi pri sjednani povinneho ruceni.po roce se mi pred domem neznamy pachatel ponicil vozidlo.zavolal sem tedy policii prijela dopravni policie a ta mi rekla ze se nejedna o dopravni nehodu ale o vandalismus zavolali tedy PCR sepdaly jsme protokol ve kterwm je jasne napsano ze vozidlo v dobe poniceni bylo zaparkovano pred domem a byla pouzita sila.z mile pojistovny mi napsaly ze se na to pojistka nevztahuje ze to neni vandalismus tak jsem se odvolal.na druhy pokus mi bylo odpovezeno stylem ze mi pani z pojistovny presne napsala definici vandalismu.kdyz sem nahledl do protokolu vse to obsahovalo tak nevim jak mam dale resit situaci dekuji za odpoved
Lukas f
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, z Vašeho dotazu nelze posoudit obsah zprávy z policie, ani vyjádření pojišťovny dle pojistných podmínek. V případě, že nemáte svého finančního poradce, který by mohl prověřit oprávněnost Vašeho požadavku, doporučuji se obrátit na právního zástupce. Většina havarijních pojištění s obecným názvem KASKO obsahují i pojištění při vandalismu. Nicméně variantu pojištění si nakonec vybírá klient pojišťovny, je tedy nutné prověřit, že takové riziko máte ve smlouvě skutečně sjednáno, a pak na základě pojistných podmínek zjistit, zda vzniklá situace ze záznamu policie odpovídá konkrétnímu rozsahu krytí v rámci pojistných podmínek. Z poškození vozu by mělo být skutečně zřejmé, zda škoda vznikla vandalismem (tedy způsob a míra poškození), nebo dopravní nehodou, tj. jiným vozem. Pokud je z fotodokumentace zřejmé, že zaparkované vozidlo bylo poškozeno jiným vozidlem, pak se nejednalo o vandalismus a pochybila policie; pojišťovna by pak ze škody vandalismem oprávněně neplnila. Pak by bylo zapotřebí přehodnotit výsledek šetření policií na dopravní nehodu a pojišťovna by plnila z havarijního pojištění.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu. Zaslala jsem výpověď (doporučeně) na pojišťovnu, kde jsem žádala o ukončení smlouvy povinného ručení. Dopis jsem odeslala 6.6. a výročí smlouvy je 23.7., 6 týdenní lhůtu jsem tedy dodržela, ale pošta dopis doručila 12.6. (nebo si poštu pojišťovna převzala pozdě). Od pojišťovny přišel dopis, že výpověď byla doručena pozdě a povinné ručení bude zrušeno za rok? Lze s tím něco udělat? Mohu využít podací lístek z pošty jako datum, kdy jsem odeslala výpověď a 6 týdenní lhůta tedy začíná od data odeslání pošty? V místě bydliště není pobočka pojišťovny a nejbližší pobočka je 30 km, proto jsem výpověď poslala poštou. Předem děkuji za odpověď a radu.
Michala
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, 6týdenní lhůtou se míní 6 kalendářních týdnů a nejpozději v první den této lhůty, před výročím smlouvy, musí být doručena výpověď na pojišťovnu. Tedy zpoždění pošty může způsobit pozdní doručení a odmítnutí ukončení smlouvy pojišťovnou v zákonné lhůtě. Pokud je výroční smlouvy 23. 7., pak výpověď měla být doručena nejpozději 11. 6. Můžete smlouvu ukončit i jinými způsoby, např. pokud se změnilo pojistné na nové pojistné období, tak do 1 měsíce od doručení předpisu můžete požádat o ukončení smlouvy, nebo dohodou k libovolnému datu, tedy i k datu 23. 7., ale dohodu nemusí pojišťovna akceptovat, protože musí být oboustranná.