Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Stavební spoření
Dobrý den, měl bych otázku ? V den dovršení cílové částky stavebního spoření jsme šli s otcem do české spořitelny ukončit stavební a nechat si ho vyplatit. U vyplňování potřebných formulářů když jsem došel ke kolonce na jaký číslo účtu mají peníze poslat mě otec oslovil abych napsal jeho číslo účtu že mi peníze bude nadále opatrovat abych je neutratil za blbosti, což mi přišlo jako dobrý nápad a v dobré vůli jsem nechal peníze poslat na jeho účet .... Nicméně když jsem otce zažádal o vydání peněz na rekonstrukci domku který jsem zakoupil mi peníze zapřel že on je spořil pro sebe na přilepšenou a já nemám na částku 250000Kc nárok , že prý on je naspořil a založil mi stavební spoření jen kvůli státní dotaci... A já bych se chtěl zeptat jak to tedy je? A co tím dělat ? Prosím o radu .. předem děkuji za odpověď ...
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud jste v den výběru prostředků dosáhl věku 18 let, pak se jedná o zcela vaše prostředky, na které máte nárok, nehledě na to, kdo peníze spořil, protože smlouva byla vedena na vaše rodné číslo. Pokud byste v daném období nebyl plnoletý, pak rozhoduje o naložení s prostředky zákonný zástupce. Pokud se s otcem nedohodnete na předání částky, pak se obraťte na právního zástupce pro další konzultace.
Stavební spoření
Dobrý den, ráda bych se zeptala na uvedené.
Mám naspořeno na stav.spoření cca 26.000 CZK, spořím 3,5 roku, potřebovala bych do konce srpna si vypůjčit 80.000 CZK a zdá se mi jako nejlepší řešit toto přes překlenovací úvěr. Chtěla bych se zeptat, když toto stavební spoření mám od jedné stavební spořitelny, není problém si úvěr vzít a převést naspořenou částku k jiné stav.spořitelně? Jak dlouho trvá vyřízení úvěru do té doby, než budu mít peníze na svém účtu?

Děkuji moc
Zuzana
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, prostředky na stavebním spoření se vztahují pouze ke smlouvě onoho stavebního spoření, tedy je nelze započíst u úvěru zajišťovaného jinou stavební spořitelnou. Schválení úvěru od dodání kompletních podkladů zpravidla trvá týden a měsíc, podle stavební spořitelny. Jakmile splníte podmínky čerpání, můžete peníze čerpat, tedy nelze obecně odpovědět, za jak dlouho budete mít peníze k dispozici. To musíte konzultovat se svou stavební spořitelnou nebo poradcem, kteří mají více informací.
Nezařazené
Dobrý večer chci se zeptat když si podám daně uvidí to někdo v počítači
Dáša
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Navíc, ani z dotazu nejsou zřejmé žádné detaily a na co se vůbec konkrétně ptáte. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce, nebo znalou účetní. Dotaz bude smazán po 20. 7. 2019.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se zeptat jestli se havarijní pojištění vztahuje na to, když jsem na dálnici přejel přes nějaký nepořádek, kterému se nešlo vyhnout, který mi poškodil podvozek.
Daniel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte pojištěno kompletní havarijní pojištění KASKO (nikoli např. jen krádež apod.), pak se i takováto škoda může plnit z havarijního pojištění.
Životní pojištění
Od roku 2011 platím investiční životní pojištění. Celkem jsem již vložila 110 tisíc. Teď jsem zjistila, že v případě zrušení by mi vyplatili jen 75 tisíc. V případě částečného odkupu 70 tisíc a smlouva by běžela dále. Poradíte mi, zda je lepší toto pojištění zrušil nebo si nechat vyplatit částečný odkup a pokračovat v placení s tím, že v případě pozdějšího ukončení už nebude ztráta tak velká? Nebo tam ztráta cca 35 tisíc bude pořád? Smlouva je uzavřená do roku 2050, tzn. 75 let věku.
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jednoznačně nelze odpovědět, protože např. neuvádíte, zda v rámci hlavního tarifu bylo placeno pojistné na smrt a kolik. To snižuje výši odkupného, a to zcela oprávněně. Většina smluv dosáhne výše odkupného = kapitálové hodnotě cca po 10 letech trvání u min. pojistné částky na smrt v hlavním tarifu. Protože se jedná o IŽP, tak to je spojeno s kolísáním trhů, protože se investuje. Např. v roce 2018 byly značné poklesy na trzích, tedy nelze očekávat neustálý růst, ale i poklesy v určitých obdobích. Pokud je smlouva v daňově neuznatelném režimu, můžete dělat částečné odkupy, jinak byste je musela zdanit. Řešením je ještě splacený stav, tedy zrušení všech pojištění na smlouvě, ukončení plateb a ponechání zhodnocování prostředků. Je třeba ale také zvážit náklady na vedení smlouvy dle sazebníku, aby prostředky zbytečně jen neubývaly. Pokud ale smlouvu nechcete dále aktivně používat k pojištění, pak doporučuji snížit pojistné na minimální postačitelné a další postup konzultovat se znalým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, můj tatínek mi půjčil na týden auto, které má pro svou živnost 80 procent a 20 pro soukromé účely a já ho při parkování poškodil. Vztahuje se na škodu havarijní pojištění, které má tatínek sjednané? Děkuji!
Lucius
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, havarijní pojištění je určeno právě pro případy, kdy si vozidlo poškodíme vlastní vinou, nebo pro případ, kdy např. nezjistíme viníka, či se jedná o střet se zvířetem apod. Je třeba ale zvážit výši spoluúčasti a následné navýšení pojistného po uplatnění škody, zda se vyplatí menší poškození hradit z havarijního pojištění.
Pojištění majetku
Dobry den,
zavadou na ventilu topeni jsem vytopil sousedy. Oni meli pojisteni domacnosti, ja zadne. Pojistovna sousedce vyplatila penize a nyni je dle §2820 OZ chteji po me. Ve vsech clancich ctu, ze pokud jsem nehodu nezavinil primo jako fyzicka osoba svoji cinnost/nedbalosti/... tak po mne pojistovna castku nemuze vymahat (typicky praskle topeni/...). Nikde jsem ale nenasel, na jaky zakon/vyklad/..) se mohu odkazat.

Prosim o radu, zda jsem situaci vyhodnotil skutecne spravne a jakym odkazem se mohu odvolat pojistovne.

Dekuji
Filip
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, kdy jste nezavinil závadu na vodovodním systému (který způsobil škody třetí osobě) svou nedbalostí, manipulací apod., pak by nebyla likvidní (neplnilo by se) ani z odpovědnostního pojištění za škody způsobené v běžném občanském životě, i kdybyste takové pojištění měl. Porucha, která vznikla samovolně, aniž byste zanedbal údržbu zařízení, pak je třeba mít na takovéto škody vlastní pojištění - tedy i vaši sousedé. Je to podobný případ jako u požáru, který může způsobit závada na elektropřístroji, která nevznikla vaším zaviněním. Pak mají mít pojištěny své domácnosti a bytové jednotky všichni, kteří chtějí, aby jim byla škoda požárem nahrazena, byť nevznikl požár v jejich jednotce. Pokud by pojišťovna požadovala plnění po vás, obraťte se na svého právního zástupce.
Nezařazené
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na vrácení daní v plné výši (jsem student). V jedné firmě mám podepsanou smlouvu na DPP na rok 2019 společně s růžovým prohlášením, kdy měsíční příjem nepřesáhne 10 000Kč. K tomu, mám podepsanou smlouvu u druhého zaměstnavatele na DPP zhruba na půl roku bez růžového prohlášení. Mohu si podat daňové přiznání a požadovat vrácení daně z práce vykonané u druhého zaměstnavatele? Může se stát, že bych si vydělala více než je přípustné a na navrácení daně bych neměla nárok? Děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce, nebo znalou účetní. Dotaz bude smazán po 5. 7. 2019.
Nezařazené
Mám exekuci, mohou mi z brigády vzít celý obnos nebo jen poměrnou část Děkuji Bartošová.
BARTOSOVA JARMILA
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli sociální a právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na příslušný úřad. Dotaz bude smazán po 5. 7. 2019.
Nezařazené
Dobrý den chci se zeptat co si myslíte o Online příjmu?
https://www.energetickarevolucecr.cz/?kod=dKNX&banner=1 - otázka upravena poradcem
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli ke zkoumání fungování jakýchkoli společností na trhu. Nicméně, jedná se o firmu MLM (Multi Level Marketing
) v oblasti dodávek elektřiny a plynu. Může být pro někoho zajímavé se stát součástí takové sítě, nicméně nic se nehovoří o kvalitě poskytovaného produktu a fungování společnosti. Nejde totiž jen o to, přejít pod nějakou společnost, ale její kvalita se ukáže v okamžiku řešení převodů pod správu, informací pro klienta o vyúčtování, řešení reklamací plateb apod. To je na zodpovědnosti každého jednotlivce, se kterou společností spojí své jméno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chci se optat. Prodal jsem auto ale pojištění jsem včas neodhlasil a noví majitel způsobil nehodu. Mohu stoho mít problém děkuji
Jaroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nový majitel má povinnost uzavřít nové pojištění k vozu (povinné ručení), protože změnou vlastníka pojistná ochrana z původní smlouvy končí. Měl by mít vozidlo pojištěno v okamžiku převzetí vozu dle kupní smlouvy. Bylo-li vozidlo řádně přepsáno, tedy provedena změna vlastníka ve velkém technickém průkazu, pak nejste jeho provozovatelem a nezodpovídáte za škody vozem způsobené. Nezáleží na tom, kdy jste Vy ukončil pojistnou smlouvu po přepisu vozidla - z toho Vám neplyne právní odpovědnost za vozidlo, není-li již na Vás registrováno.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den v zákonné době jsem poslal výpověď povinného ručení pojišťovně která mi poslala odpověď ,že email přijala přesto smlouvu nezrušila ,co s tím dál ?díky za odpověď
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, dožadujte se ukončení smlouvy na základě zaslaného a přijatého e-mailu, pokud Vám ovšem pojišťovna neposlala výzvu k identifikaci jiným způsobem, protože např. u ní nemáte danou e-mailovou adresu registrovanou. Doporučuji kontaktovat pojišťovnu telefonicky, abyste získal okamžitou zpětnou vazbu, proč nebyla výpověď zpracována, nebo v jakém je stavu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Vážený pane Kučera, způsobila jsem dopravní nehodu. Nedobrzdila jsem v koloně a narazila do auta přede mnou. Bohužel auto mělo kouli a mně způsobilo škody mnohonásobně vyšší než bez ní. Má otázka zní i když jsem zavinila dopr. nehodu je možné vymáhat spoluúčast po majiteli vozu, který si ji nesundal?
Děkuji za odpověď Vendula Benešová
Vendula Benešová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud měl poškozený tažné zařízení řádně uvedeno v technickém průkazu a instalováno s podmínkami výrobce vozu a tažného zařízení, pak takové zařízení nemá povinnost odstraňovat z vozu, pokud jej právě nevyužívá. Vzhledem k tomu, že zařízení nepřesahuje vozidlo o takovou délku, aby jej musel speciálně označit, tak nelze ani toto po něm požadovat. V tomto případě můžete uplatňovat škodu pouze ze svého havarijního pojištění, pokud jej máte sjednáno. Technickou způsobilost vozu poškozeného nedokáži odborně posoudit, ani situaci, které vznikla, nicméně policie by se při šetření nehody měla o výše uvedené zajímat, tedy zda bylo vozidlo poškozeného technicky způsobilé a zda nebyl jeho řidič pod vlivem omamných látek či alkoholu atd.
Nezařazené
Dobrý den,mám takový dotaz,firma,teď už vlastně exekutor po mě vymáhá penize ,které jsem nikdy neobdržel a ani nepodepsal žádnou smlouvu,smlouvu kterou jsem údajně podepsal jsem poprvé viděl až u Plzeňského soudu,když jsem požádal o nahlédnutí do spisu,byl jsem i u grafolozky,a ta mi písemné napsala že podpis není mujale přesto to po mě vymáhají tak prosím o nakou řadu nebo kam se obrátit, dekuju
Roman Suchy
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Takovéto záležitosti je již nezbytné řešit s právním zástupcem, aby se podařilo exekuční řízení zastavit a následně zrušit, pokud je neoprávněné.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Způsobil jsem dopravní nehodu. Po pojišťovně žádám úhradu škody z mé havarijní pojistky. Pojišťovna mi proplacení částky odmítá, protože poškozený dosud škodu nenahlásil měsíc po nehodě). Poškozený však s hlášením škody nepospíchá. Požadavek pojišťovny se mi jeví absurdní. Havarijní pojištění si přece platím proto, abych byl pojištěn i v případě, že si nehodu způsobím bez dalších účastníků. Pojišťovně jsem nabídl policejní protokol, ona však i nadále trvá na svém.
Radomír Jonczy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, k nehodě byste měl předložit záznam o nehodě a policejní protokol (+ nějaké další dokumenty, jako malý a velký technický průkaz, ŘP apod.). Pokud jste tak učinil a nahlásil pojišťovně žádost o plnění z havarijního pojištění, pak musí zahájit šetření v této věci a také pojistnou událost následně zlikvidovat (tedy dořešit). Pak naléhejte, že má jednat v souladu s občanským zákoníkem a pojistnými podmínkami. Poškozený nemusí vůbec pojistnou událost nahlásit (na Vaše povinné ručení), nebude-li chtít, ale policejní protokol by měl komentovat, kdo byl viníkem, k jakému poškození došlo a že se tak ne/stalo např. pod vlivem alkoholu apod. To jsou postačující údaje (viz výše) k likvidaci pojistné události. Případně se obraťte na sjednatele pojištění, ten by Vám měl také pomoci s tímto procesem (pokud to ovšem nebyl zaměstnanec pojišťovny, nebo jste pojištění nesjednával přes srovnávač). Pokud by pojišťovna nekonala, informujte je, že to předáváte svému právnímu zástupci, už jen tato informace jistě pojišťovnu přiměje k činu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda povinné havarijní pojištění muže byt psáno na jinou osobu než je vlastník vozidla.
Lenka Horáková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud myslíte povinné ručení (odpovědnost z provozu vozidla), pak je možné, aby pojistníkem (majitelem smlouvy) byla jiná osoba než vlastník nebo provozovatel vozidla. Pojistník může mít k dispozici bonusy, na základě nich je možno získat slevu na pojistném. Nicméně, vlastník ani provozovatel vozidla si žádné bonusy do budoucna "nevyjíždí".
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.Měla jsem auto zaparkované na parkovišti a pan mi ho naboural.Pojištovna po mě chce zaplatit 5000kč,jako spoluúčast.Je to možné,když to nebyla moje vina?
Martina
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jste byla skutečně poškozenou, pak máte s viníkem sepsán protokol o nehodě, ve kterém se uvádí, kdo nehodu zavinil. Pojistnou událost pak nehlásíte na své pojišťovně, ale na pojišťovně viníka. Pokud byste hlásila na své pojišťovně, pak patrně z havarijního pojištění, kde máte spoluúčast, což je špatně, protože by vám nehoda snížila i počet bonusů. Pojišťovna viníka po vás nemůže chtít spoluúčast.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu.Před vánocemi jsme měli nezaviněnou dopravní nehodu. Jelikož auto bylo staré 3 týdny a mělo najeto necelých 600 km zažádala jsem pojišťovnu o vyrovnání snížení tržní hodnoty vozu. A nyní mi pojišťovna zaslala výpočet a to 10 528,- Kč. Zdá se mi to hrozně málo. Jelikož do auta byl velký zásah, vyřezávali a znovu svářeli zádní nárazník a z mého laického pohledu auto ztratilo na hodnotě více. Cena auta byla cca 330 000,- Kč. Myslíte, že se mám se obrátit na soudního znalce? Má to smysl? Nebo je cena vyrovnání adekvátní? Protože já si myslím, že 3% z ceny vozu je dost málo. Děkuji moc za odpověď


Martina B
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nejsem na toto specialista, proto doporučuji se obrátit na soudního znalce. Je třeba však dobře zvážit, aby náklady na znalecký posudek a další úkony nepřevýšily očekávanou míru snížení hodnoty vozu, kterou požadujete po pojišťovně dorovnat.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,prosím o radu. Před rokem jsem koupil čtyřleté auto a uzavřel havarijní pojištění s 0 procentní spoluúčasti.Po roce mě neznámý řídič poškodil na parkovišti auto.Pojistovna chce abych si zaplatil 23 % z ceny opravy z důvodu podfinancovani.Nechce se mi tomu věřit,ve smlouvě mam spoluůcast 2tis. pouze při opravě servisem který nema smlouvu s pojišťovnou.Diky za odpověď.
Jan Svoboda
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pokud máte plněno z havarijního pojištění, protože pachatel byl neznámý, pak jste měl v prvé řadě přizvat k plnění Policii ČR, protože jinak má pojišťovna právo odmítnout pojistné plnění, nebo jej může krátit. Pokud byste viníka odhalil a sepsal s ním protokol o nehodě, pak by bylo plněno z jeho pojištění odpovědnosti za provoz vozidla (povinné ručení). Tady pak někdy pojišťovny uplatňují tzv. amortizaci, ale dle Ústavního soudu je toto poškozování poškozeného, tedy lze toto rozhodnutí pojišťovny právně zvrátit. Pokud bylo plněno z havarijního pojištění, pak nechápu, co myslíte termínem podfinancování. Pokud by byla při pojištění stanovena chybně obvyklá cena vozu (nižší než obvyklá = podpojištění), pak má pojišťovna nárok krátit pojistné plnění dle zákona o míru podpojištění. Pak uvádíte 0% spoluúčast a následně 2 000 Kč. Zpravidla pojišťovny zvýhodňují klienty, kteří nechají své auto opravit ve smluvním (prověřeném) servisu, nebo dokonce se může smluvně zvyšovat spoluúčast, pokud je oprava mimo takový servis. Doporučuji, abyste se obrátil na sjednatele smlouvy a konzultoval s ním, jak jste pojistnou smlouvu nastavili a na co vás kryje. Z daného popisu nemohu více posoudit.
Životní pojištění
Před třemi lety nám v rodině zemřel vzdálený příbuzný. Nejbližší rodinou byli sestřenice/bratranci. Jeden z bratranců pozůstalého při dědickém řízení odmítl dědit. Paní advokátka mu ale neřekla o tom, že zemřelý měl životní pojištění. Když ostatní dědici žádali o vyplacení životní pojistky, byla jim vyplacena každému 1/5 (celkem 4 lidem). Informace na pobočce byla taková, že se těm, co nepřihlásí, pojišťovna ozve. Což se nestalo. Přijde mi nefér, aby pojistné plnění zůstalo pojišťovně, jen kvůli tomu, že dědic, který odmítl předměty dědického řízení, nedostal kompletní informace o nároku na 1/5 životní pojistky. Je nějaká doba, do které je nutno pojišťovnu kontaktovat od smrti zemřelého? Jelikož podklady k vyplacení předávali již ostatní dědicové, co je potřeba k zahájení žádosti o výplatu? (pokud už není pozdě)
Bohumila
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud jsou v pojistné smlouvě stanoveny obmyšlené osoby, pak je výplata pojistného plnění v případě smrti pojištěné osoby vyplaceno jim, a to mimo dědické řízení. Pokud tyto osoby nejsou stanoveny, pak vstupuje plnění do dědického řízení, které vyřizuje notář. Pokud tedy peníze nebyly vyplaceny stanoveným obmyšleným osobám, pak toto plnění spravuje notář, který dědictví rozděluje dle patřičných nároků. Pokud se některý z pozůstalých vzdá dědictví, pak je to jeho dobrovolné rozhodnutí. Pak je již na konzultaci s notářem (či s právním zástupcem), jak v této věci postupovat dále. Z popisu není zřejmé, jak přesně proběhla výplata pojistného plnění, ale očekával bych, že byla vyplacena v souladu s usnesením pozůstalosti. Toto už je ale právní téma, které v této poradně neřešíme. Standardní promlčecí lhůty jsou 10 let, protože v tomto případě už bylo o pojistné plnění zažádáno a plněno.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chci se zeptat. Je reálná možnost jako mladý pár v budoucnu s miminem získat úvěr nebo hypotéku v dnešní době na vlastní dům? Nejsme manželé, ale čekáme potomka. Já budu na mateřské a přítel - kamionista má plat 45 - 47 tis. čistého, ale na dietách atd... základ má necelých 16tis. a smlouvu na dobu neurčitou. V minulosti měl malý dluh u firmy T-mobile v insolvenci. Už je zaplaceno a chtěli by jsme požádat o výmaz z rejstříku. Zajímala by mě šance pro získání hypotéky, našetřit nějaké peníze pro doplacení by problém takový nebyl.
Drahomíra Fialková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, z dostupných údajů nelze říci, zda by byl hypoteční úvěr schválen a v jaké výši. Dnes některé banky umí pracovat s příjmem z diet, nicméně negativní záznam v registrech dlužníků, popř. ukončované insolvenční řízení může být důvodem neschválení úvěru. Doporučuji oslovit finančního poradce, který má zkušenosti s poskytováním úvěrů v těchto specifických případech, popř., který je schopen zjistit tyto informace na základě vámi předložených podkladů, jak k příjmům, tak i k insolvenci.
Stavební spoření
Dobrý den,

prosím o zpětnou vazbu. V listopadu 2018 mi dle smlouvy skončilo stavební spoření v tomto měsíci byla podána žádost o vyplacení tedy začala běžet 3-měsíční výpovědní lhůta (prosinec 2018, leden a únor 2019). Začátkem měsíce březen 2019 měla být částka připsána na mém bankovním účtu. Je konec března a penize převedeny nebyly. Mohu banku (pojišťovnu) za nedodržení splatnosti nějak sankciovat? Pokud ano, prosím jaké jsou sazby.

Děkuji za odpověď

Martin J.
Martin J.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, výpověď trvá 3 měsíce a počíná 1. dnem měsíce, následujícího po měsíci, kdy byla výpověď doručena (nikoli zaslána). Tedy lze říci, že může to může trvat až 4 měsíce. Doporučuji Vám si ověřit, že vůbec byla výpověď na stavební spořitelnu doručena. Pro bližší informace se obraťte na sjednatele produktu a využijte sazebník spořitelny. Zpravidla ale stavební spořitelny nemají stanoveny sankce za pozdní vyřízení nároku na výplatu prostředků z ukončované smlouvy. Pokud by spořitelna neúměrně prodlužovala výplatu prostředků, pak se obraťte se stížností na finančního arbitra, pokud nebude spořitelna na Vaši reklamaci reagovat - stížnost pro zahájení řízení je podávána zdarma.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěl bych jsem se prosím zkusit zeptat, jestli nevíte o někom, kdo by mi pomohl projít mou pojistku a v případě mi pomoci, vše z pojišťovnou vyřídit. Jsem po vážné autonehodě, která se mi stala 12.1.2017 a už jsem zdravý, tedy s trvalým následkem a bohužel jsem byl loni poslán do invalidního důchodu v kterém zatím pořád jsem, ale od mého návratu řeším mou pojistku, ale řešila se z různými lidmi do mého návratu a já se po mém návratu dozvídám o různých změnách, výběrech, atd... kdo a kdy je udělal, že už mi jde z toho hlava kolem a do toho ještě jsem se dozvěděl různé informace, které jsou odlišné, když ten řekne to a jiný zase úplně něco jiného a já už vážně nevím a proto jsem se začal poohlížet po někom kdo by se mi na to podíval a řekl mi jak to skutečně je a případně by mi byly i ochotní pomoci, při jednání s pojišťovnou, do toho ještě řeším další problémy a doktory atd... a tedy by mi to velmi pomohlo, předem vám moc děkuji za případnou pomoc. Děkuji Ježek
Miroslav
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, doporučoval bych, abyste obrátil přímo na sjednatele smlouvy. Pokud jim byl pracovník pojišťovny, pak zkusit oslovit nějakého finančního poradce na základě doporučení. Nemohu zde doporučovat konkrétní společnosti nebo osoby, ale doporučuji vyhledat na internetu společnosti, které zajišťují pomoc při likvidaci pojistných událostí, pokud klient má pochybnost, že nezískal plnění v odpovídající výši. S nimi se domluvíte, co pro Vás mohou udělat a za jakou cenu.
Životní pojištění
Dobrý den , od 1.4.2019 je manžel v předčasném důchodu, má tzv. umořenou životní pojistku Dynamik , od 17.3.2007 do 16.1.2029, kde platí jen 543,- Kč měsíčně. Může tuto pojistku zrušit a nedodaňovat, když už je důchodce? Děkuji za odpověď
Jana Blechtová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, pokud uplatňoval manžel daňové odpočty ze smlouvy životního pojištění a dosáhl věku 60 let, a smlouva běžela min. 5 let, pak může vzniklou kapitálovou hodnotu "vybrat", popř. smlouvu zrušit, aniž by musel dodaňovat uplatněné odpočty.
Daně
Dobrý den,

k 30.9.2018 jsem ukončil daňově uznatelnou smlouvu na životní pojištění u jedné pojišťovny a k 10.9. uzavřel novou u jiné pojišťovny. Odbytné jsem nechal převést na tuto novou smlouvu. Nyní mi nová pojišťovna zaslala Potvrzení o zaplaceném pojistném, kde je ovšem uvedena i částka odbytného z předchozí smlouvy u druhé pojišťovny, na kterou jsem již v předchozích letech uplatňoval daňové zvýhodnění. Nová pojišťovna se ohání zákonem 586/1992 Sb., že je povinna uvést všechny platby. Já po nich chci, aby mi poslali "Potvrzení" pouze na mnou provedené platby. Předpokládám, že Potvrzení o zaplacené částce u vypovězené pojistné smlouvy nezískám a tedy tyto prostředky do daňového zvýhodnění použít nemohu. Stejně tak ale bych asi neměl uplatňovat již zaslané Potvrzení od stávající pojišťovny, když v částce je započítáno odbytné, na které již daňové zvýhodnění uplatněno? Musí mi vystavit "Potvrzení" pouze na mnou zaplacené částky (bez odbytného) a podle jakého zákona, paragrafu? - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, měla by být částka v potvrzení rozdělena na řádné pojistné, které pravidelně platíte, a mimořádné, které sloužilo jako vklad z ukončované smlouvy. Uplatnil byste pouze odpočet řádného pojistného. Pokud Vám bylo odkupné vloženo do řádného pojistného, pak to považuji za chybu sjednatele pojištění, protože zbytečně zaplatíte vyšší poplatky z tohoto vkladu. Pokud v potvrzení máte rozděleno, uplatníte pouze část na běžné pojistné (kryjící smrt a kapitálovou část), vklad odkupného by neměl do odpočtu vstupovat, protože už byly uplatněny odpočty na minulé smlouvě (abyste nemusel zpětně dodaňovat). Pokud máte v potvrzení vše vyčísleno jednou sumou, můžete uplatnit pouze část z potvrzení, tedy odečtete výši vkladu odkupného. Protože se jedná o daňovou problematiku, obraťte se pro detaily na daňového poradce, tato poradna je určena na finanční poradenství.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěla bych zrušit životní pojištění, které jsem musela sjednat ke stavebnímu úvěru. Mohu životní pojištění zrušit, aniž bych dostala sankce od společnosti, která mi poskytla stavební úvěr?
Ivana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, to, zda je smlouva životního pojištění navázána na úvěrovou smlouvu, je uvedeno právě v úvěrové dokumentaci. Tato informace se zpravidla v dokumentaci objevuje v části zajištění úvěru, popř. se informujte u poskytovatele úvěru.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, prosím o radu jak postupovat, když nesouhlasím s výší plnění z havarijního plnění na mém voze. Pojišťovna uvádí díly z druhovýroby, ale konkrétní díly se dělají pouze prvovýroba a tudíž přiznaná částka vůbec neodpovídá. Děkuji za odpověď
Pavel O.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, při výměně poškozených dílů nesmí dojít ke snížení hodnoty vozu než byla před havárií. Protože nelze odhadnout, v jakém stavu přesně díly byly a jejich míru opotřebení, vyměňují se díly za nové, popř. akceptovatelné neoriginální náhrady. Pokud by pojišťovna nechtěla uhradit díly nové nebo náhrady, obraťte se na odbornou právní pomoc, kdy v souladu s pojistnými podmínkami pojišťovny můžete vymáhat rozdíl nevyplaceného plnění. Na Vámi sjednaném pojištění závisí, zda bude rozdíl uhrazen či nikoli, protože existují i varianty, kdy se pojištěný snaží snižovat cenu pojištění, a tedy si zvolí variantu, která krácení plnění za určitých podmínek umožňuje - zde je povinností pojištěného se dopředu seznámit s pojistnými podmínkami, než zdánlivě cenově "výhodnou" smlouvu uzavře. Bohužel, toto bývá nešvar většiny srovnávačů pojištění na internetu, protože si konkurují zvláště cenou, málokdy kvalitou.
Stavební spoření
Dobrý den,
mění se od 1.1.2020 obecné podmínky stavebního spoření (např. snižuje se max. výše státní podpory)?
Pokud k 31.12.2019 dospořím 6 let, aniž bych dospořil cílovou částku, mohu pokračovat za podmínek sjednaných na počátku smlouvy?
Děkuji.
Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v tuto chvíli nemám žádné informace o tom, že by se měly měnit parametry stavebního spoření. Pokud uplyne vázací doba 6 let, může stavební spořitelna jednostranně změnit podmínky, např. výši úrokové sazby z vkladu a poplatkovou strukturu. Zpravidla dochází ke snížení úroků z vkladů, protože se v daném období pohybovaly kolem 3 % p.a., snižují se cca na 1,5 % p.a. Úroková sazba z případného úvěru ze stavebního spoření zůstává zachována dle smluvně zvoleného tarifu. Vy můžete pokračovat ve spoření na stavebním spoření až do dosažení cílové částky, kterou spoření zaniká.
Životní pojištění
Dobrý den, moje matka měla sjednané investiční životní pojištění a já jsem v tomto pojištění byla určena jako obmyšlená osoba. V loňském roce zemřela protože jí porazilo auto. Já jsem od pojišťovny dostala v,placenou novinu plnění, a to vpodstatě ty peníze, které maminka pojišťovně zaplatila. Druhou částku, která by mi měla být vyplacena z důvodu smrti mi ještě pojišťovna nevyplatilo. Já nevím, když jsem přijala loni část plnění, jestli musím podat daňové přiznání k 31.3.2019 a příjem zdanit nebo ne. A jak to bude v případě, že mi pojišťovna ještě něco zaplati. Za odpověď děkuji.
Zdeňka Richterová
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, plnění z životního pojištění obmyšleným osobám se nedaní. Příslušné částky, podléhající zdanění, jsou odváděny na straně pojišťovny. Jiná situace je při rušení smlouvy apod. za života pojištěného.
Daně
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně uplatnění úroků z hypotéky. V roce 2007 manžel koupil byt na ,který si vzal hypotéku u Hypotéční banky. ( v katastru je zapsán pouze manžel) V té době ještě pouze přítel. V roce 2016 jsme se vzali a refinancovali jsme hypotéku u Raiffeisbank a ve smlouvě jsme uvedený oba dva . V potvrzení o zaplacených úrocích je napsáno,že toto potvrzení může použít každý účastník uvedený ve smlouvě. V bytě žijeme trvale a máme zde i trvalou adresu. Manžel si úroky nenárokuje, z důvodu,že veškeré daně uplatńuje v Německu. bylo mi řečeno na FÚ ,že si mohu úroky odečíst 3 roky zpětně. Podala jsem tedy d.přiznání za rok 2017 a doložila vše potřebné. Žádost byla zamítnuta z důvodu,že nejsem vlastníkem bytu,nejsem uvedená katastru ? Jak je možné,že pokud nárokuji odečty z hypotéky přes zaměnstnavatele ,není žádný problém a pokud chci vrátit za rok 2017 přes FÚ - zamítnuto. Mám několi přátel, kteří si nárokují úroky za manželku a nejsou uvedeny KN a přes zaměstnavatele žádný problém. Nejde mi o finanční částku, jde mi o princip. V zákoně §15 jsem nic o vlastnictví nenašla. Moc Děkuji MV:
Miroslava
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, doporučuji se obrátit v této věci na daňového poradce, tato poradna je určena na oblast finančního poradenství. Nicméně, za zaúčtování odpočtů za hypotéku ručí ten, který tuto činnost provádí, tedy zaměstnavatel, nebo fyzická osoba podávající daňové přiznání. Tedy zaměstnavatel může mít jiný výklad (klidně i správný) než správce daně. Nelze ale usuzovat podle zaměstnavatele, ale výkladu finančního úřadu. Pokud tedy považujete postup FÚ za neoprávněný, pak se obraťte s dotazem na daňového poradce, který může danou věc posoudit a dát vám adekvátní doporučení, jak rozporovat rozhodnutí finančního úřadu.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat zda jde někde uzavřít spoření pro vnučku či vnuka bez toho aby o tom věděli rodiče?
stano
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vážený pane, můžete vnoučeti založit buď stavební spoření nebo životní pojištění. Nyní nehodnotím výhodnost obou produktů. Není samozřejmě zaručeno, že se o tom rodič nedozví, např. z došlého výpisu nebo jiného dokumentu. 
Stavební spoření
Dobrý den, pamatuji si ze jsem s matkou neco podepisovala u wuestenrot(stavebni sporeni) meli jsme mezi sebou spory, ted je mi 22 let a vubec netusim jestli se mi nejake finance naskytnou.. Nebo si sporila sama pro sebe.. Dekuji za odpoved.
Natalie
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, musíte se obrátit přímo na stavební spořitelnu a na základě identifikace podle občanského průkazu zjistíte, zda jsou na Vaše jméno nějaké smlouvy u této spořitelny vedeny.
Životní pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jako obmyšlenou osobu, konkrétně v životním pojištění mohu uvést nezketilou osobu, tedy mého syna. Děkuji
H
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, ano, jedná-li se o osobu v rodinné přízni, pak ji uvést můžete, jinak by pojišťovna zkoumala důvod, proč je to např. cizí osoba. Může vznést i dotaz pro případ, že např. uvedená osoba má jiné příjmení, byť se jedná o vlastní dítě (např. s příjmením po druhém rodiči). To se prokazuje pak rodným listem či jiným doporučeným dokladem.
Stavební spoření
Dobrý den rodiče mi v dětství založili stavební spoření,nyní jsou rozvedení a žijí jen s matkou.Behem 14 dní mi bude 18 let,chtěla bych spoření vybrat a použít ho k dalšímu studiu a na financování autoškoly.Matka s tím souhlasí otec ne,tvrdí že peníze jsou jeho .Smlouvu o spoření nám při rozvodu ukradl,máme jen roční výpisy.Mohu sama peníze vybrat a co k tomu potřebuji?
Wendy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, po dovršení plnoletosti je rozhodnutí, jak naložíte se smlouvou a prostředky na ní, zcela na Vás. Na základě výpisu stačí navštívit nejbližší stavební spořitelnu a požádat o řádné ukončení smlouvy (dle čísla na výpisu) výplatou prostředků, pokud již smlouva svými parametry toto umožňuje (např. je po vázací době 6 let). Pokud byste neměla žádné dokumenty, pak stačí rodné číslo. Vždy se ale budete identifikovat platným dokladem, resp. občanským průkazem. Více se dozvíte na své stavební spořitelně.
Životní pojištění
Manželka si založila životní pojištění do kterého vložila finanční prostředky které byly součástí SJM . Obmyšleným je její syn z prvního manželství . Jsou tyto prostředky po jejím úmrtí součástí dědického vypořádaní ? Děkuji
Petr Tvrdy
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, prostředky vložené do životního pojištění a vyplácené v případně pozůstalosti obmyšlené osobě nespadají do dědického řízení.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,
brala jsem si úvěr na rekonstrukci domu a v době nezajištěného úvěru jsem měla trvalý pobyt v tomto domě.
Rozhodla jsem se koupit si byt a rozšířila účel nezajištěného úvěru o pořízení vlasntního bydlení. Trvalý pobyt mám stále ale v původním domě.
Mohu si z takového úvěru odečítat zaplacené úroky?
děkuji za odpověď
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, správně byste měla mít v nemovitosti trvalé bydliště, být dlužníkem v úvěru a majitelem nemovitosti. V ostatních případech závisí na výkladu místně příslušného finančního úřadu, zda Vám takový odpočet akceptuje. Pokud byste uplatňovala pouze úroky z té části úvěru na nemovitost, kde v současné době bydlíte, nehledě na trvalé bydliště, pak i takovou variantu může FÚ akceptovat. Uplatnění úroků z obou nemovitostí zpravidla nepovoluje. Protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale daňového, informujte se na detaily u svého daňového poradce.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
Byl jsem obmyšlenou osobou penzijního připojištění mého otce. Rok před svým úmrtím otec ukončil připojištění jednorázovým vyrovnáním a peníze převedl na můj účet. Bude tato částka předmětem dědického řízení?
Děkuji za odpověď.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí, z jakého důvodu peníze převedl na Váš účet: zda se jednalo o dar, nebo jej využil, protože např. svým účtem nedisponoval aj. V případě, že si peníze pouze u Vás uložil, pak spadají do dědictví. V takovémto případě se poraďte se svým právníkem, protože tato problematika již nespadá do finančního poradenství, ale občanského práva.
Úvěry na bydlení
Dobry den, platime spolu s manzelkou hypoteku (jsem spoludluzniky ve smlouve) na byt. V katastru vsak je ona jedina majitelka. Vzhledem k tomu ze manzelka v minulem roku nepracovala (byla na materskou) mam narok na vraceni dane z hypoteky i kdyz nejsem majitelem, ale blizka osoba majitelkou?

Predem dekuji
Robert
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, vzhledem k tomu, že jste spoludlužníky, a máte-li na této adrese trvalé bydliště, pak můžete odečítat úroky z hypotéky od základu daně, protože vlastníkem je osoba v přímé linii a bydlení slouží pro Vaši potřebu. Samozřejmě, že konečné slovo má správce daně, resp. místně příslušný finanční úřad, ale na základě této argumentace by měl uplatnění odpočtu přijmout jako odůvodněné.
Životní pojištění
Uvažuji o zrušené soukromého životního pojištění, na kterém jsem několik let
využila možnost uplatnění odpočtu zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění
od základu daně z příjmů. Po zrušení by mi vznikla povinnost zpětně dodanit to, co jsem ušetřila a vrátit státu odpuštěnou daň. Potřebovala bych Daňové potvrzení (kolik budu zpětně dodaňovat) - nevím na koho se obrátit, ale myslím si, že někdy by to měl evidovat na finančím úřadě. Na jednom Povrzení o zaplaceném pojistném jsem i podepisovala: "Prohlášení pojistníka pro účely finančního úřadu
Prohlašuji, že údaje uvedené pojišťovnou na tomto potvrzení byly vyplněny podle mých informací sdělených pojišťovně a jsou pravdivé.
Prohlašuji, že jsem zaplatil výše uvedené pojistné na hlavní složku mého soukromého životního pojištění." Na základě tohoto předpokládám, že by to někde na finančním úřadě mohli dohledat. Děkuji za info a radu. Už nevím, na koho se obrátit. - otázka upravena poradcem
x0y0z0
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený paní, máte povinnost dodaňovat až 10 let zpětně, pokud jste za dané období odpočet prováděla. Oslovte pojišťovnu a požádejte ji, zda by Vám zaslala součet daňově uznatelného pojistného za dané období. Jinak požádejte finanční úřad o vyčíslení. Pokud jste uplatňovala odpočty prostřednictvím  vyúčtování zaměstnavatelem, pak požádejte jeho, zda by Vám údaje vyhledal ve mzdovém systému.
Úvěry na bydlení
Mam u CS dva sporicit ucty v hodnote 2,5 mil. kc a fondy v hodnote 1 mil. kc. Staci toto, abych si v 57 letech na 10 let vzala hypoteku 5 mil. kc. a rucila novym bytem 6 mil. kc, tkery chci koupit, a stavajicim bytem 5 mil. kc? A nemusela resit pravidelny prijem, nebo pouze minimalni 10 tisic kc mesicne? Dostanu hypoteku jen na zaklade vlastnich rezerv v CS a dvou nemovitosti? Dekuji
klara ricci
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, bohužel nestačí, protože pro banky je klíčová úvěruschopnost, která vychází z bonity, tj. i příjmů, na základě kterých může klient splácet. Nebudete splňovat ani jeden z parametrů DTI a DSTI, které banky musí sledovat dle doporučení ČNB. Rezervy můžete spotřebovat, proto banka musí prověřovat příjmy. Ani není jejím cílem uspokojovat své pohledávky případným prodejem nemovitosti. Cílem je inkasovat úroky z úvěru, který je dodatečně jištěný nemovitostí. Vzhledem k tomu, že výše rezerv neodpovídá kupní ceně bytu, nelze ani předpokládat, na základě příjmu, že budete schopna úvěr splatit.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den mě by zajímalo jak to je když mi zhori auto a poškodí další 2? Platím něco nebo... dekuju
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, závisí na tom, zda požár na voze vznikl vinou provozovatele, nebo zda se vznítilo samo vlivem nějaké závady. Mezi pojišťovnami jsou odlišnosti a bude také záviset na posouzení likvidátora pojistné události. Informujte se na své pojišťovně, kde je vůz pojištěn, popř. si prostudujte pojistné podmínky k pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, popř. je nechte prostudovat osobě, která se tímto zabývá. Variant je více, každopádně, pro případ živlů by měl mít každý vozidlo pojištěn sám, aby v takovýchto případech mu bylo plněno z jeho pojištění, i když požár vznikne rozšířením z jiného vozidla, budovy, porostu apod.
Nezařazené

Dobrý den potřebuji poradit zda můžeme něco dělat . Bydlíme v baráku u manzelovych rodičů vzali jsme si úvěr na rekonstrukci a upravili si patro domu . Bohužel tchán jen slibuje ze to na nás přepíše a dodnes nic. Teď jsme se dozvěděli ze je barák od května loňského roku zastaveny aby dostal švagr hypotéku . Zastavil tím i byt který jsme rekonstruovali a na vše máme doklady kuli úvěru co už deset let splacime . Je nějaká možnost se bránit aby náš majetek nebyl zastaveny? Můžeme nějak napadnout zástavní smlouvu
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, vlastník nemovitosti je zároveň i zástavcem u hypotečních úvěrů. Jiné osoby, vyjma zákonných manželů, nemohou ovlivnit, zda svou nemovitost zastaví ve prospěch třetích osob. Bohužel, v takovém případě mělo být uzavřeno smluvní ujednání, jaká práva k nemovitosti vám vzniknou v případě rekonstrukce části nemovitosti. I slovní domluva je závazná, ale bohužel, těžko prokazatelná. Doporučuji se obrátit na právního zástupce, zda nějakou cestu nalezne, protože je to již mimo oblast finančního poradenství.
Životní pojištění
Dobrý den v roce 2010 jsem si založila flexi pojištění s denním odskodněním následkem úrazu a v roce 2014 pojištění dětí , kde jsem byla připojištěná na závažné onemocnění a hospitalizaci. V listopadu 2018 jsem byla hospitalizováná v nemocnici s poraněním hlavy a krku. Po ukončení léčby jsem na pojišťovnu škodní událost nahlásila a odpověděli mi, že bohužel nemám pojištění úrazu ani hospitalizace sjednané. Po telefonickém rozhovoru jem se dozvěděla, že v roce 2015 mi pojistění rizik zrušili a poslali dopis ,který se jim vrátil a já jsem se o tomto nedozvěděla. Dále jsem platila nemalou částku v domnění, že mám vše pojistěné tak jak jsem pojistnou smlouvu uzavřela a podepsala. Prosím poraďte mi zda můžu žádat o vrácení pojistnného hrazeného 4 roky anebo zda mám šanci žádat o vyplacení pojistného plnění na základě smlouvy z roku 2014 a 2010. Bojím se ,že budou prokazovat fikci doručení i když sami tvrdí, že zásilka se vrátila do pojišťovny a nebyla ani vhozena do schránky
Děkuji
Jana Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, v prvé řadě, pojistitel nemůže uplatňovat fikci doručení, mohou jí využívat státní instituce ve správních či trestních řízeních - na detaily se ale informujte u svého právního zástupce. Pojistitel by se měl pokusit Vás kontaktovat jiným způsobem. Nicméně, pojistitel může rizika, která nejsou tzv. životní jednostranně vypovědět, a tak většinou některé pojišťovny činí při větší četnosti úrazů u pojištěného (zpravidla se týká úrazových pojištění). Pokud Vám ale připojištění bylo vypovězeno, pak se úměrně také muselo snížit pojistné, tedy na veškeré přeplatky od snížení máte nárok a požádejte o ně. Pokud se domníváte, že pojišťovna nepostupovala oprávněně, pak můžete podat podnět Finančnímu arbitrovi k prošetření.
Úvěry a půjčky
Dobrý den pane Kučero,
chci se jen zeptat zdali je lichva to, když mi sama protistrana které jsem půjčil peníze nabídne, že dluh ode dne první splatky bude nabývat o 50%denně do té doby dokud mi to nesplatí, navrhla to protistrana ne já jendá se o lichvu nebo s prominutím "vypatlaný mozek" protistrany děkuji. - otázka upravena poradcem
Honza H.
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, lichva není zákonem stanovena ve smyslu výše, ale jsou stanoveny obecné parametry. Podívejte se na charakteristiku ZDE. V případě osob, které mezi sebou uzavírají smlouvu o zápůjčce pak její parametry závisí na dohodě oněch osob, nicméně za lichvu lze považovat denní úrok 100 % apod. Výši, kterou uvádíte, už může dlužníka velmi rychle dostat do situace nesplatitelné půjčky. Záleží na Vašem zvážení, zda tuto nabídku akceptujete, protože by mohla být pak jako nepřiměřená využita proti Vám. Protože mluvíte o "vypatlaném mozku", pak si uvědomujete, že dlužník nemusí být duševně způsobilý situaci řádně posoudit, což by opět mohlo být v budoucnu využito proti Vám.
Životní pojištění
Lze uzavřít pojistnou smlouvu z osobou která má smíšenou poruchu osobnosti a sníženou rozpoznávací schopnost? Pokud je smlouva uzavřena, zde by mě zajímalo, zda je povinnost nadřízeného pojišťovacího zprostředkovatele, zkoumat pravdivost svého podřízeného, zda při uzavírání pojistné smlouvy postupoval v souladu z dobrými mravy a zda nepochybným způsobem neuvedl pojistnou osobu v omyl, rovněž by mě zajímalo, kdo nese odpovědnost za pochybení zprostředkovate a likvidátora, kdy vzniklo plnění, ačkoliv pojišťovací zprostředkovatel neuvedl podstatné věci do smlouvy, vše účelově, aby dostal vysokou provizí, jde vůbec o platnou pojišťovny smlouvu, když pojišťovací zprostředkovatel využil klienta v tísní?
Pavel Molo
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, v prvé řadě je vždy samotný pojistník/pojištěný zodpovědný za informace uváděné v rámci zdravotního dotazníku, na základě něhož pojistitel vyhodnocuje, zda pojištěného přijme do pojištění. Nepravdivé údaje v dotazníku, nebo i zamlčené, pak mohou vést k tomu, že pojistitel může krátit pojistné plnění, nebo zcela neplnit, protože by při znalosti takových údajů s pojistníkem/pojištěným smlouvu neuzavřel. Pokud zprostředkovatel pojištění nemá možnost na základě své odbornosti rozpoznat psychické onemocnění pojištěné osoby, nemůže být zodpovědný za uzavření takové smlouvy s pojistníkem/pojištěným. Nicméně, máte-li důvodné podezření na to, že zprostředkovatel toto jasně mohl rozpoznat a účelově smlouvu uzavřel, nebo mu byl znám zdravotní stav pojištěného, či úmyslně jakékoli údaje pozměňoval, pak doporučuji se obrátit na finančního arbitra, popř. na soud, aby rozhodl, kde vzniklo pochybení. V prvé řadě ale doporučuji zahájit jednání s pojistitelem a hledat smírčí řešení.
Úvěry na bydlení
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Manžel si bral půjčku a já jsem spoluzadatelka. Nyní si moje dcera s přítelem chtějí vzít hypotéku na stavbu domů a chtějí jestli bych jim mohla ručit domem který je v mém vlastnictví. Proto bych se chtěla zeptat jestli je to možné?.Dekuji za odpověď.
Hana
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, nemovitost rodičů může sloužit jako zástava hypotečního úvěru dětí (a jejich partnerů), nicméně nesmí být zatížena jinými omezeními, jako např. věcné břemeno dožití, zástavní právo vůči jiné instituci či osobě apod. Znalecký posudek pak definuje, zda je nemovitost k zástavě vhodná, a to nejen svou cenou.
Daně
Dobrý den
V roce 2018 jsem zrušela živitní pojištění,které jsem měla od roku 2007.Slevu jsem uplatnovala, v poslední pěti letech.Před rokem 2014 jsi již nepatuji zda jsem uplatněla slevu na dani,kde tuto informaci získám.
Renáta
David Kučera ze společnosti Partners
Vážená paní, informaci získáte buď u svého zaměstnavatele nebo z daňového přiznání, pokud jste jej podávala.
Pojištění majetku
Dobry den pred tydnem jsem si zridil pojistku na dum u kooperativy ted nam spadl pristresek na drevo a prave se chci zeptat muzu cerpat pojistku pokud jeste nemam uhrazenou prvni splatku splatnost je do 15 dnu
Bohumil
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, pojistné uhraďte neprodleně a ověřte si přes sjednatele, že platba byla na smlouvu spárována. Pak nahlaste pojistnou událost. Není z Vašeho dotazu ale zřejmé, jako příčinou přístřešek spadl. Pokud samovolně, pak plněno nebude, protože se nejedná o pojištěné riziko, pokud ovšem např. pod tíhou sněhu, pak bude taková událost likvidní, pokud toto riziko máte pojištěno. Ověřte si v pojistných podmínkách nebo konzultací se sjednatelem.
Stavební spoření
Dobrý den, rodiče mi spořili stavební spoření, dnes už jsem plnoletý a moje matka se mě zřekla, nemám s ní už nic společného, jsme pro sebe teď cizí, její nenávist vůči mně už byla tak velká, že mě vykopla na ulici. Cítím to samé vůči ní ale pořád ji mám rád i otce, ale nezbývá mi nic jiné než vybrat stavební spoření abych vůbec nějak přežil. Jelikož jsem plnoletý, mohu ho vybrat jen já. Otázka zní : Může se moje matka proti mě nějak právnicky bránit, když peníze vyberu?
Pan x
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, dosažením plnoletosti získáváte ke stavebnímu spoření na své rodné číslo plné dispoziční právo. Můžete tedy s prostředky nakládat dle své libovůle, nehledě na oprávněnou osobu, kterou je zakladatel spoření u nezletilého dítěte, např. váš rodič.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,můžete mi poradit prosím, přítelkyně byla majitelem auta a po půl roce ho prodala do autobazaru ale její kamarád dělal pojistitele a auto je rok prodané ale pojistka se nezrusila a teď kamarádovi hrozí exekuce a myslí si že to měla zrušit ona ale ona byla jen majitel vozu a on pojistnik čí je to chyba?Děkuji za odpověď.
Martin Symerský
David Kučera ze společnosti Partners
Vážený pane, tzv. majitelem pojistné smlouvy je Pojistník, nikoli pojištěný. Pojistníkem byl, dle uvedeného, kamarád, tedy má povinnosti plynoucí ze smlouvy, a to i její hrazení a změny. Nikdo jiný, než pojistník (pokud k tomu někoho nezplnomocnil), nemůže pojistnou smlouvu ukončit, pouze za vymezených způsobů Pojistitel, tedy pojišťovna, např. pro neplacení. Dlužné pojistné může pojišťovna vymáhat, a to i podáním exekuce na Pojistníka.